Press "Enter" to skip to content

Џузепе Конте: Ни требаат луѓе и мажи со моќ да одлучуваат, но и почитување на институциите и чувство на одговорност

Џузепе Конте поднесе оставка како премиер на Италија, откако го обвини Матео Салвини, лидер на екстремно десничарската лига, како „опортунист“ за предизвикување на владина криза што може да има „сериозни последици“ за Италија.

Конте официјално го предаде мандатот до претседателот на Италија Серхио Матарела по затворањето на дебатата во Сенатот во вторникот.

Обраќајќи се на Сенатот, сега веќе поранешниот премиер Конте рече дека тој си поднел оставка само заради повлекувањето на поддршката на Салвини. Тој го обвини за „водење само лични интереси“. И во зачудувачки укор, тој се сврте кон неговиот заменик, седи покрај него на државните клупи и рече:

Ни требаат луѓе и мажи со моќ да одлучуваат, но и почитување на институциите и чувство на одговорност“, истакна Конте.

Повеќе од АктуелноПовеќе теми во Актуелно »
Повеќе од СторииПовеќе теми во Стории »