Press "Enter" to skip to content

Судот и одреди 30 дена притвор на специјалната обвинителка Катица Јанева

21.8.2019 година По неколку часа распит во Кривичниот суд, судија на претходна постапка вечерва и одреди 30 дневен притвор на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.…

Џузепе Конте: Ни требаат луѓе и мажи со моќ да одлучуваат, но и почитување на институциите и чувство на одговорност

Џузепе Конте поднесе оставка како премиер на Италија, откако го обвини Матео Салвини, лидер на екстремно десничарската лига, како „опортунист“ за предизвикување на владина криза…

Јовески: Нема индиции дека парите од „Рекет“ завршиле кај странски или домашни политичари

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, е осомничена за злоупотреба на службената положба во случајот „Рекет“. Обвинителството за гонење на организиран криминал бара да и се…

ОЈО ја отфрли кривичната пријава на Антикорупциска против Панчевски

20.8.2019 година Основното јавно обвинителство Скопје денеска ја отфрли иницијативата за кривично гонење на поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, поднесена од Државната комисија…

(ВИДЕО) Катица Јанева на распит за случајот „Рекет“ дојде со адвокат

20.8.2019 година Со службено возило и возач, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дојде во Обвинителството за гонење организиран криминал за да даде исказ за случајот…

Студентска мизерија: Студентите во студентските домови се хранат со 1 евро дневно

Едно евро за храна дневно и една банана месечно добиваат студентите сместени во државните студентски домови „Стив Наумов“, „Гоце Делчев“ и „Кузман Јосифовски – Питу“,…

Новинарските здруженија загрижени околу дел од мерките на Владата за борба со дезинформациите

Здружението на новинари на Македонија(ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска со соопштенија реагираа на вчерашната прес-конференција на премиерот Зоран Заев…

Хан: Никој не смее да биде амнестиран од одговорност во случаите на СЈО

Никој не смее да биде амнестиран поради неспособноста да се исполнат одредени рокови, рече еврокомесарот Јоханес Хан на денешната заедничка прес-конференција со премиерот Заев. Според…