Press "Enter" to skip to content

Тивок бојкот на владата, националните телевизии во вестите не објавуваат изјави на министрите

Веќе трет ден на петте национални телевизии не се пренесуваат изјави и ставови на техничкиот премиер, министрите и нивните заменици во Владата. Во вестите на…

Македонија падна за 13 места на ранг листата за борба против корупција

Индексот на Траспаренси Интернешнал кој рангира 180 држави од целиот свет според нивото на перцепција на корупција во јавниот сектор, ја постави Македонија на ниското…

Кочо Анѓушев ја презема сопственичката контрола врз фирмите од кои се откажа кога беше функционер

Кочо Анѓушев од денеска повторно е бизнисмен. Десет дена по напуштање на вицепремиерската функција тој се врати на чело на своите компании. Анѓушев промената ја…

Српскиот истражувачки новинар Стеван Дојчиновиќ спречен да влезе во Абу Даби на конференција на ОН

Српскиот новинар и основач на Центарот за истражувачко новинарство КРИК Србија минатата ноќ беше приведен и задржан на аеродромот во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати,…

Репортажа од судницата: Првата дама во одбрана на империјата

Ана Камчева е адвокат. Во јавноста, пак, предизвикува повеќе внимание како жената на контроверзниот мултимилионер Јордан или Орце Камчев. Во времето кога нејзиниот сопруг беше…

Неделен преглед на “Рекет”: Сите приказни од судницата

Следењето на случајот “Рекет” во медиумите се третира повеќе естрадно, отколку политички иако ги отвара можеби најгорките општествени прашања, а тие се врските помеѓу политиката,…

Наумовски пред вратата на критичарката од Волково: Еве кај живее госпоѓата, нема кал

„Во Горно маало немаме ништо. Сите само кажувате, а немате ништо исполнето. Од сред село накај Кучково, поминете господине градоначалниче и премиере, да видиме по…

Груевски со реакција по истражувањето на ИРЛ за финансиските зони: Не планиравме перална за пари

Поранешниот премиер на Северна Македонија којшто во моментов престојува во Будимпешта по добиениот азил од унгарските власти, се јави со статус со реакција на социјалната…

Прва пресуда во „Рекет“: Милески доби 3 години затвор, Јанева е таа што барала 8 милиони евра

Зоран Милески Кичеец, третообвинет во случајот „Рекет“, денеска беше осуден на три години затвор. На вчерашното рочиште, на големо изненадување на присутните Милески призна вина…

Репортажа од судницата: Сè што не прочитавте за “Рекет” во морето од инстант вести

Започна судењето за случајот наречен “Рекет”.  Полна судница, инекции дијазепам, барање за оштета од 1,5 милион евра од еден не толку омилен бизнисмен – Јордан…