Press "Enter" to skip to content

Заев: Бектеши е младо авангардно момче, негови се идеите за јавно приватно партнерство за скопската гасификација

Гасификацијата во Скопје ќе биде со јавно приватно партнерство, а Бектеши е младо авангардно момче со добри идеи за економијата, ова го рече премиерот Зоран…

Зоран Заев: Тоа е тоа што го работиме со она што се вика “енхансмент реџионал коперејшн”. Ниту е мали Шенген, ниту е мала Југословија

Премиерот Зоран Заев со по неколку англиски термини го објасни значењето на новата Регионална економска соработка така наречена Мал-Шенген. Новинарката постави прашање зошто малите албански…

Пендаровски: Поддршка за национален фонд за еколошка безбедност

Мислам дека ја реализиравме главната идеја – кревање на јавната свест за еколошка безбедност. Никогаш досега во историјата на земјата на толку високо политичко ниво…

Макрадули: Оваа година има значително намалување на бројот на загадени денови

Заменикот министер за животна средина, Јани Макрадули на денешната прес-конференција во Владата ги презентираше резултатите од спроведените мерки за загадувањето и се пофали со намалување…

Ахмети: Нема коалиција со некој што не ги почитува Охридскиот, Преспанскиот и Договорот за добрососедство

Демократската унија за интеграции (ДУИ) денеска го одржа четвртиот конгрес, на кој Али Ахмети беше реизбран за лидер на партијата. Тој, пак, од говорница им…

Миле Јанакиески: Магарето замина, удривте по мене

Поранешниот министер Миле Јанакиески, кој е еден од обвинетите за уривањето на комплексот Космос, во својот исказ пред Судот, денеска рече дека објектот е дивоградба…

Фрчкоски: Корумпираните судии нема да бидат опфатени со ветингот како што го замислила власта

„Ветингот како што го има замислено власта, нема да даде резултати и ќе биде големо разочарување. Смената на 20 корумпирани судии ќе донесе резултат“, рече…

Пендаровски: Прочистување на судството, но пред сѐ на политичарите

Малкумина се убедени дека правдата пристигна, рече претседателот Стево Пендаровски во неговото Годишно обраќање од македонското Собрание. Говорејќи за правосудството во земјава Пендаровски посочи на…

Дарко Димовски: Тешко е да преговараш со газди кои мислат дека работниците се робови

Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Дарко Димовски денеска на прес-конференцијата која се одржа по презентирање на новиот проектот на „Гласен Текстилец“,  изјави дека…

Наташа Петровска: Гледајте ги работите од друга перспектива

Градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска, денеска отвори нова спортска сала и наместо да сече лента, направи „стој на глава“. „Порака до сите млади, за…