Press "Enter" to skip to content

Заев: Ќе закочам малку со мојот оптимизам но дај боже што поскоро да се отворат преговорите

Неуспехот на самитот во Брисел државата да добие датум за старт на преговорите со Европската унија неодамна резултираше со договор помеѓу партиските лидери за нови…

Пендаровски: Лидерите се согласни дека немаме алтернатива на ЕУ

Лидерите на политичките партии кои вечерва беа на средба кај претседателот Стево Пендаровски стојат зад идејата државата што поскоро да ги почне пристапните преговори со…

Движење „Анти коцкање“: Чии интереси се штитат со тоа што се дозволува казина да се отвараат во населени места

Движењето „Анти коцкање“ денеска на плоштадот во Тетово постави импровизирни лавиринти налик на коцкарници со кои изразија револт кон законодавците кои се уште не ги…

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

Францускиот претседател Емануел Макрон на денешната прес-конференција по европскиот самит во Брисел, ја образложи одлуката да постави блокада на процесот за почнување преговори со Македонија…

Поддршка од Борисов: Каков ризик може да има од Македонија, голема е колку Софија

Пред почетокот на Самитот на ЕУ, по кој ќе се знае дали Македонија и Албанија ќе добијат датум за старт на преговорите, бугарскиот премиер Борко…

Заев: Понекогаш ние, земјите кандидати, повеќе веруваме во европските вредности отколку самите земји членки на ЕУ

Во очекување на одлуката од самитот на ЕУ за почеток на пристапните преговори на Северна Македонија, премиерот Зоран Заев денеска со два драматични говори од…

Артан Груби: Во ДУИ и за пет евра се понесува одговорност

По оставката на заменик-министерот за здравство, Асим  Муса, кој во емисијата “Фикс Фаре“ во Албанија беше снимен како зема мито од 50 евра за операција…

Ангеловска најави засилена борба против нелојалната конкуренција во е-трговијата

Министерството за финансии најави засилени контроли за електронската трговија и онлајн купувањата. Министерката Нина Ангеловска, рече дека ќе има зголемени контроли за поединци и компании…

Ќатовски: Со задоволство на градежните инспектори би им ги покажал дивоградбите во Струга

Активистот од граѓанската иницијатива „Доста е“ Глигорије Ќатоски вели дека на струшката ривиера има дивоградби кои влијаат врз живиот свет во Езорото и кои директно…