Press "Enter" to skip to content

Како украинските „тролови“ произведуваат лажни вести

Новиот млад претседател на Украина Володимир Зеленски – познат на западот како амбициозен реформатор – со голем ентузијазам ги користи социјалните медиуми. Тој ги користеше своите „богати“ и популарни профили на Инстаграм и Фејсбук за да стигне до голема публика за време на неговата неодамнешна изборна кампања.

Тој не застана тука. Неколку месеци по неговата убедлива победа на изборите во април, објавите на Фејсбук на Зеленски сè уште добиваат десетици илјади реакции и илјадници коментари. Неговиот шеф на кабинет дури и изјави дека на тимот на претседателот „не им требаат новинари“ да комуницираат со граѓаните, затоа што тие можат да го сторат тоа директно.

Но, според неодамнешната истрага на „Вокс Украина“, Фејсбук страницата на Зеленски имала најмногу активни лажни корисници од кој било украински политичар – 27.926 неавтентични сметки. Овие лажни фејсбук профили објавувале речиси четвртина од сите коментари кои биле анализирани во тој период. Слични стапки биле забележани и за други врвни политичари.

Мешањето во американските и европските избори од страна на руските интернет „тролови“ стана жешка тема последниве години, особено по откривањето на „Агенцијата за истражување“ на Интернет, добро опремената „трол фарма“ во Санкт Петербург. Но, станува се повеќе јасно дека домашните трол-фарми – ангажирани од локални политичари и менаџери на кампањи, а не странци – може да бидат исто толку влијателни.

За да разберат малку подобро како функционираат овие моќни механизми, истражувачкиот центар Слидство.Инфо, член на „Проект за известување за организиран криминал и корупција“ испратил прикриен новинар да работи во украинската трол-фарма пред украинските парламентарни избори летото.

За време на еден и пол месец работа, известувачот на Слидство.Инфо откри дека овие техники на социјалните мрежи биле користени дури и во име на прогресивни политичари кои јавно зборувале против таквите тактики. На пример, „трол-фарма“ го поддржа Свјатослав Вакарчук, популарен музичар, чија реформска партија „Холос“ сега има 20 места во парламентот.

Новинарите не можеа да откријат кој ги плаќал троловите за нивните активности, па не е јасно дали тие биле директно ангажирани од некоја специфична политичка кампања. Вакарчук негираше какви било сознанија за „тролањето“ што се користи во негово име. Друг добро познат политичар кој беше промовиран од „трол фармата“, претседателскиот кандидат Анатолиј Гриценко, одби да коментира.

Како компанија, „трол фармата“ сама по себе се претставува исто толку лажно како и  содржината која ја произведува. Компанијата користеше најмалку две имиња – Допинг и Прагматико – да се претстави пред клиентите и на своите вработени, иако ниту едно од имињата не е регистрирано како деловен субјект. Нивните реклами за работни места се маскираат како бенигни позиции за креирање содржина, а компанијата ги плаќа своите вработени во готово, што е нелегално во Украина.

Само неколку дена пред објавувањето на оваа сторија, се случи нов развој. Во објава на 16 септември, Фејсбук најави затворање на десетици украински профили, страници и групи за „неавтентичко однесување“. Активноста, како што се вели, е поврзана со Прагматико, која ја опишаа како „ПР фирма“. Во исто време, исчезнаа и лажните профили што ги идентификуваше Слидство.Инфо.

Иако Фејсбук ги опиша своите постапки како резултат на внатрешна истрага, тајмингот посочува дека затворањето на сметката може да биде поврзано со известувањето за ова истражување.

Портпарол на Фејсбук потврди дека компанијата за социјални медиуми „секогаш работи на идентификување на лошите актери кои ја злоупотребуваат платформата“.

Бот за 365 долари

Еден од првите чекори на Зеленски како претседател беше да се распишат предвремени парламентарни избори. Влогот беше висок: Добар резултат за неговата партија, „Слуга на народот“, ќе му даде долг мандат.

Овој потег на Зеленски обезбеди жешко и работно лето за „трол фармите“, а со тоа и  Слидство.Инфо доби шанса да работи.

Првиот чекор беше вработувањето. Новинарот Васил Бидун се пријави за позицијата на веб-страницата за вработување, каде работното место беше маскирано како позиција за односи со јавност.

Бидун беше поканет на интервју во канцеларија во типична станбена зграда во центарот на Киев. Околу канцеларјата немало никакви знаци за рекламирање на компанијата, која се нарекуваше Допинг.

Човекот кој го водел интервјуто не прашал за искуството или образованието на Бидун. Наместо тоа, тој го поканил новинарот да започне веднаш, со месечна плата од 365 долари – приближно еквивалентно на платата на касиерка во украинскиот Мекдоналдс. Тој исто така рекол дека компанијата сè уште е во процес на регистрација, така што платите ќе се плаќаат во готово.

Трол фармата работела во три смени, од 8 часот наутро, до 11 доцна навечер. Бидун ја избра утринската смена. На првиот ден, супервизорот накратко му ја објаснил работата: Тој требал да го поминува своето време објавувајќи коментари под различни идентитети на Фејсбук. За да го стори тоа, тој добил пристап до десетици лажни профили создадени од други вработени во трол фармата.

Секоја задача која Бидун ја добивал била посветена на различен клиент. Тој обично имал неколку задачи на ден, а супервизорите ги давале клучните теми на кои треба да се темелат коментарите.

За време на смената од 7 часа, од Бидун се очекувало да произведе околу 300 коментари, објавени или на личните Фејсбук страници на политичарите или под натписи на статии објавени од популарни украински медиуми. Тој бил советуван да пишува брзо за да се исполни квотата, без да се грижи премногу за граматиката. „Луѓето во реалниот свет не се образовани“, објаснил директорот. „Значи, ако пишувате со граматички грешки, ова дури може да биде и позитивна работа“.

Покрај Бидун, околу 10 други работеле за време на неговата смена. Неговите колеги биле претежно млади мажи и жени за кои се чинело дека се малку се грижат за политика – работата не барала идеолошки убедувања.

Големиот играч

Во времето додека Бидун работеше во трол фармата, операцијата работела во интерес на индивидуални политичари кои се кандидираат за парламент, како и на неколку големи политички партии.

За време на првите неколку дена на работа, тој беше сместен во група што има за цел да ја поддржува „Хромадијанска Позиција“, политичка партија предводена од поранешниот министер за одбрана, Анатолиј Гриценко. Упатството беше да се објават позитивни коментари за партијата, за самиот Гриценко и уште неколку кандидати на партијата.

Во својата кампања, Гриценко, пензиониран полковник, ја истакна важноста на фер и силно лидерство. Тој уживаше поддршка од активисти и прогресивни политичари за време на неговата кампања, а на претседателските избори во почетокот на годината Гриценко се најде на петтото место, со околу 7 проценти од гласовите.

Сега кога се кандидираше за парламент, трол фармата во Киев објавуваше стотици позитивни коментари за него и негативни коментари за неговите противници.

„Можете да напаѓате врз основа на било што“, им било речено од надзорникот на вработените.

„Можете да покренете и дискутирате за која било тема. Обвинете ја старата влада, обвинете ги олигарсите. Велат дека олигарсите ги поседуваат сите во парламентот и дека сите пратеници се корумпирани. Обвинете ја и новата влада … кажете дека не се искусни и дека е подобро да се избере некој кој има политичко искуство. Подигни било која тема и заклучи на крајот дека Хриценко е најдобар“, рекол надзорникот.

Анализата на извештаите добиени од трол фармата покажува дека нејзините вработени објавиле скоро 24.000 коментари како дел од „Проектот Гриценко“. Сепак, неколку недели пред изборите, проектот заврши – можеби затоа што според анкетите, не се очекуваше партијата на Гриценко да влезе во парламентот.

По изборите, Слидство.Инфо побара од интервјуто на ветеранскиот политичар, но тој одби. Кога новинарите испратија прашања до неговиот портпарол, Гриценко ги нарече „аматерски“ и одби да зборува. Кога го побарале на телефон, тој ја спуштил слушалката.

Во меѓувреме, работата продолжи.

Откако Гриценко излезе од изборната трка, Бидун и неговите колеги ја добија следната задача. Тие сега би работеле во интерес на друг политичар, Свјатослав Вакарчук.

Вакарчук е популарен политичар со беспрекорна репутација, кој дојде во политиката од шоу-бизнисот. Тој е главен вокал на „Океан Елзи“, која можеби е најпопуларната украинска музичка група во светот. Групата настапува повеќе од 20 години.

Пред изборите за претседател, Вакарчук се сметаше за еден од клучните конкуренти на тогашниот претседател Петро Порошенко. Сепак, на крајот популарниот пејач одлучи да не се кандидира за претседател. Наместо тоа, Вакарчук ја создаде партијата „Глас“ и покани добро познати граѓански лидери да му се придружат. Летото 2019 година, тој ја  предводеше партијата на парламентарните избори, а битката против корупцијата стана клучен дел од нејзината кампања.

Само неколку дена порано, по наредба на супервизорите, Бидун и другите „тролови“ објавуваа критични коментари за Вакарчук, прикажувајќи го како слаб и неискусен политичар спореден со Анатолиј Гриценко.

Но, сега тие имаа различен пакет мислења за објавување:

„Вакарчук е во право: старите политичари мора да заминат“.

„Уште колку мора да ги толерираме злобните трикови на старите политичари?“

„Ни требаат нови лица во политиката; Свјатослав е во право: тие 28 години нè хранат со празни ветувања. Направете пат за младите, поставете пат за Глас! “

Не е јасно кој ја плаќаше тролската фарма за промовирање на Вакарчук. За време на изборната кампања, персоналот на кандидатот ги увери Украинците дека тимот никогаш не користел услуги на интернет тролови.

Во интервју за Слидство.Инфо, Вакарчук рече дека тој дури и не знаел што „трол фарма“.

Откако му беа презентирани докази дека трол фармата го поддржувала, тој продолжи да негира дека неговата политичка партија можела да користи вакви техники.

„Официјално инсистирам дека партијата на Холос никогаш не одобрила, не одобрува и никогаш нема да одобри вакви работи“, рече Вакарчук.

Манипулација со јавното мислење

Според политичките експерти, овој вид на активност преку интернет започнал во Украина уште во 2007 година.

„Тогаш, започнавме да забележуваме дека политичките партии создаваат посебни одделенија со цел ширење на информации преку коментари под објавите на популарните публикации“, рече Олексиј Кошел, претседател на Комитетот на гласачите на Украина.

За време на својата работа за Допинг / Прагматико, Бидун доби пристап до внатрешни извештаи во кои се опишува како се создадени лажните профили на операцијата. Темелноста на работата го открива обемот на напорите да ги направат профилите да бидат веродостојни.

Секој профил е основан во период од неколку месеци, за време на која вработените во „трол фармата“ додадоа многу пријатели и споделуваа статии со новости на својот профил за да ги направат да изгледаат реални. Една техника била да се користат вистински профили од руската платформа за социјални медиуми „Вконтакте“, која е забранета во Украина, како извор за слики на профилот. На пример, неколку фотографии од човек по име Игор од рускиот град Воронеж биле користени за да создадат лажна сметка за „Јуриј“, Украинец кој живее во Лутск.

Фокус-групата свикана за Слидство.Инфо од украинскиот социолог Орест Билоскурзии го испита прашањето дали корисниците на социјалните медиуми можат да препознаат такви сметки како фалсификати.

10-те лица со различна возраст, пол и професија беа скоро едногласни во осудата за употреба на лажен профил како срамна. Сепак, кога им беа презентирани слики од екранот на профили и коментари објавени од тролови од тролската фарма со седиште во Киев, тие имаа проблем да ги идентификуваат фалсификатите. Групата беше поделена на половина, при што учесниците не можеа да се согласат дали даден профил или коментар е вистинска или онаа на платен трол.

Експертите од аналитичката платформа „ВоксУкраина“ составија список на критериуми кои им помагаат на корисниците на социјалните медиуми да ги идентификуваат лажните профили. Но, задачата бара детална анализа што повеќето луѓе веројатно нема да ја направат.

Преземно од Проектот за известување за организиран криминал и корупција.

Повеќе од Меѓународни истражувањаПовеќе теми во Меѓународни истражувања »