Press "Enter" to skip to content

Репортажа од судницата: Сè што не прочитавте за “Рекет” во морето од инстант вести

Започна судењето за случајот наречен “Рекет”.  Полна судница, инекции дијазепам, барање за оштета од 1,5 милион евра од еден не толку омилен бизнисмен – Јордан Камчев. Чувме драматични говори на Катица Јанева, Вилма Рускоска и Бојан Јовановски. Еден молчелив обвинет призна вина  – Зоран Милевски Кичеец. ИРЛ ви ја пренесува атмосферата од судницата.

09:30

Граѓаните се навикнати да гледаат репортери и камери пред Судот, особено по 2016 година кога се отворија многу високопрофилни случаи по формирањето на Специјалното јавно обвинителство. Ова утро беше такво. Повеќе од 40-тина новинари и 30-тина снматели и фоторепортери се затрчаа кон полициското комбе кое требаше да ја донесе ѕвездата на судењето. Од него излезе поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски. Но, тоа не беше човекот кој што го чекаат, туку жената која им ги приреди судските незгоди нему и на дузина високи функционери – поранешната Специјална обвинителка Катица Јанева. Во 10 часот треба да започне судењето за таканаречениот случај “Рекет” каде што таа, естрадната ѕвезда и сопственик на телевизија Бојан Јовановски и поранешен соработник на Јордан Камчев и вработен во Орка Холдинг – Зоран Милевски Кичеец се обвинети.

Миле Јанакиески излегува од полициското комбе пред Судот

10:00

Пристигнува и Јанева со едно исто такво полициско комбе. Насмеана и исправена стои на чело во ходникот на Судот во мешаницата од новинари, претставници на амбасади и граѓански организации и адвокати. Речиси и нема трага од онаа навидум поразена жена која си го крие лицето од камерите кога пред десетина дена беше спроведена во куќен притвор. Оваа Јанева личи на онаа од 2015 година која што гордо стоеше пред јавноста со ветувања за безмилосна борба со корупцијата, за на крај да заврши како обвинета за злоупотреба на службената должност како шефица на СЈО или обвинителството што донесе надеж дека правда можеби ќе има.

“Не ги избегнува погледите на новинарите. Интересно. Напротив гледа во сите нас”, колегите репортери го споделуваат неизбежниот впечаток за ликот на старото-новата Јанева.

Катица Јанева во холот пред Судницата

Тука, во ходникот е и третообвинетиот Милески – затскриен во аголот на просторијата, молкум чекаше со изглед на лицето кој оддаваше загриженост.

Зоран Милески влегува во Судницата

Половина час подоцна присутните влегоа во Судницата. На обвинителната клупа седнаа Јанева и Милески заедно со нивните адвокати и адвокатите на Јовановски. Се чека на Бојан Јовановски. Информациите од Судот се дека тој се уште не е спроведен од притворното одделение во Шутка. Во просторијата влезе шефицата на Јавното Обвинителство Вилма Русковска и со насмевка ги поздрави новинарите.

Никогаш не сум ја видела посвечена. Дотерана, сигурна во себе, дури и не поздравува. За разлика од некогаш, кога беше обвинителка во времето на другата власт. Интересно”, вели колешка, а другите се надоврзуваат со коментари за нејзиниот изглед.

Во меѓувреме, од екипите кои чекаат надвор, бидејќи новинарите така се делат на судењата, јавуваат дека надвор има и болничко возило. Бргу се подгреваат шпекулациите дека Јовановски можеби нема да дојде или дека дошол, но со болничкото комбе.

Амбулантно возило пред Судот

11:00

Во 11 часот, во црн долг капут, црни очила и лисици на рацете пристигнува Бојан Јовановски. По час доцнење судењето може да започне. Јовановски не изгледа добро. Со второобвинетата Јанева, ниту се поздравија, ниту разменија поглед. Јовановски беше облечен во скромна и еднолична облека, црна колку и неговите подочници. Ни трага од скапите додатоци кои обично се дел од неговиот ексцентричен стил. Започна судењето и судијката Васка Николовска – Масевска им го прочита обвинението на тројцата обвинети и на присутните.  По обвинението судијката се пофали дека е задоволна што новинарите се присутни и побара од адвокатите на обвинетите да бидат што е можно поконкретни и попрецизни.

“Не сакам да се остави впечаток дека некој сака да го одолговекува ова судење”, рече судијката Николовска – Масевска.

До судот било доставено и медицинско известување дека Јовановски е тешко контактибилен, а затворскиот доктор тврдел дека тој не е во состојба да го следи судењето и неговата состојба во одредени моменти била животно загрозувачка. Јовановски побара збор за да каже дека не се чувствува добро.

„Не се чувствувам добро, утрово повраќав можеби 10 пати. Затворскиот доктор рече дека не сум во состојба да го следам судењето, но јас сам инсистирав да дојдам, иако не сум во свесна и рационална состојба“, изјави Јовановски. 

Обвинителката Вилма Рускоска по изјавата на Јовановски и се обрати на судијката и напомена дека доколку докторите од болницата „8 Септември“ потврдиле дека обвинетиот е во добра здравствена состојба, сигурна е дека е така.

„Ниеден доктор не би ја ризикувал својата лиценца и работа и сметам дека само сакаат да одолговлекуваат“, гневно одговори Русковска.

Судијката Николовска одлучи Јовановски повторно да биде прегледан од медицинските лица кои ќе установат во каква здравствена состојба е и дали е во можност да продолжи со судењето. Четириесет минути подоцна, прегледот заврши и докторот констатираше дека е во состојба да го следи судењето. Покачениот притисок и болките во стомакот, докторот ги припиша на стресните околности.

“Му дадовме дијазепам. Сметам дека е во состојба активно да учествува во судењето”, рече докторот Михаил Донев.

12:30

Мина и кратката пауза. Сите се повторно во судницата. Збор побара полномошникот на контроверзниот бизнисмен Орце Камчев и го информираше судот дека Камчев бара оштета од Јовановски и Јанева во висина од 1,5 милиони евра. Судијката и даде збор на обвинителката Русковска која одговори дека за кривичните дела во овој случај не може да има оштетен, туку само сведок.

Кога судењето започна Јовановски згрбавен и со наведната глава, непрекинато кашлаше, привлекувајќи го вниманието на присутните. Судијката му даде збор на Јовановски, а тој тетеравејќи се се исправи и за малку не падна. Уште еднаш повтори дека е во лоша здравствена состојба и не е во можност да го следи судењето. Николовска категорично му одговори дека докторот го констатирал спротивното и доколку состојбата му се влоши, тука е медицинскиот персонал кој може да ургира. Откако барањето за прекин на судењето се отфрли, Јовановски се исправи и повеќе не кашлаше.

Видео блок на ИРЛ од судењето.

Воведно обраќање прва имаше обвинителката Русковска. Зборуваше со висок тон и сигурен глас, како ова да се нејзините 5 минути. Го започна обраќањето, потсетувајќи ги присутните дека еднаш, не многу одамна, Јанева и нејзиниот тим беа споредувани со „Чарлиевите Ангели“.

„Имаше еден филм Чарлиевите ангели. Имаше една госпоѓа Катица Јанева која влезе во тој филм, мислејќи дека никој ништо не и може. Но, влезе во мрежата на само прогласената естрадна ѕвезда Бојан Јовановски, познат како Боки 13. Свесно и со умисла му изнесувала детали од постапките кои се воделе во специјалното обвинителството, а биле службена тајна. Обвинителството ќе докаже дека таа делото го сторила од алчност и со тоа се посрамоти не само себе, туку и целото јавно обвинителство и ја предаде довербата на народот,“ изјави Русковска.

За третообвинетиот, Милевски, таа додаде дека не е изговор дека тој му помогнал на Камчев затоа што го чувствувал како брат.

„Ќе слушнете дека Кичевскиот му помогнал на Орце Камчев затоа што го чувствува како брат, а не заборави да ја земе торбата со 1 милион евра. И ако е за брат, многу е“, рече Русковска и додаде дека вистинските жртви во случајот се граѓаните. 

По воведното обраќање на главната обвинителка се огласи Бојан Јовановски. Се исправи и театрално изјави дека ќе стои до последната капка крв.

13:15

„Како што неколку пати напоменав, јас не се чувствувам добро. Жалам што сум во ваква здравствена состојба и не можам да го дадам своето воведно обраќање. Не се чувствувам виновно, рече Јовановски и повторно седна на своето место.

Но, по воведното обраќање на својот адвокат Сашо Дуковски, Јовановски повторно зема збор.

„Јас живеев за денот кога ќе можам да зборувам јавно, бидејќи сум мета на јавен линч 5 месеци. На јавната обвинителка не и е прв пат да етикетира. Оваа само прогласена естрадна ѕвезда, не планира да докажува ништо. Преку овој предмет се водат валкани политички битки кои завршуваат на моите плеќи. Оваа јавна обвинителка вели дека Катица мене ми давала службени информации, а таа гостуваше во 1ТВ и мене ме информираше за многу кривично правни настани кои ги води. Колку што сум седел со Катица во ресторан, толку сум седел и со Вилма,“ изјави Јовановски.

Јовановски додаде дека вештачењето од надзорната камера во домот на неговите родители ќе покаже кој и каде заминува со „Луј Витон“ торбата со 1,5 милиони евра.

Катица Јанева во своето воведно обраќање изјави дека не се чувствува ни малку виновна и е уверена дека Јавното Обвинителство нема никакви докази.

„Јас, Катица Јанева, само ќе потенцирам дека во изминатите 4 години се изложив себе и моето семејство на огромен ризик. Но, не се жалам. Одам со крената глава и можам секого да го погледнам во очи.“

Јанева им порача на судиите дека се надева оти нема да се уплашат од заканувачките пораки на Русковска дека ќе им ги „истресе гаќите“.

Кога се чинеше дека рочиштето не може да стане подраматично и неочекувано, третообвинетиот Зоран Милески Кичеец се изјасни за виновен, по што за него ќе биде отворен нов предмет, а пресуда ќе се донесе утре напладне.

„Се чувствувам виновен“, изјави Милевски и ги остави подзинати присутните во судницата.

Судењето ќе продолжи утре. Јовановски ќе остане во Шутка, додека Милески и Јанева се вратија дома, каде што отслужуваат куќен притвор. Утре во Судот ќе се чуе и пресудата за Зоран Милески Кичеец.

Катица Јанева заминува во куќен притвор

Продолжува утре…

Повеќе од АктуелноПовеќе теми во Актуелно »
Повеќе од Насловна десноПовеќе теми во Насловна десно »