Press "Enter" to skip to content

Богати Руси купуваат респиратори за да се заштитат од корона вирусот

Додека богатите ја користат својата моќ да си ги зголемат шансите за преживување и си купуваат респитори, лекарите се загрижени дека нема доволно во регионите низ Русија.

Ова истражување е продукција на The Moskow Times . Преводот и текстот ги уреди Ива Јовановска.

Семејството  од оваа приказна е едно од најбогатите во Русија. Вреди повеќе од една милијарда американски долари, тие поседуваат домови во некои од најбараните дестинации во светот, вклучувајќи го Лондон и југот на Франција.

Исто така има и замок во Рублиовка, луксузно предградие пред Москва кое што е дом на голем дел од владејачката елита на Русија. Тука, семејството планира да ја истера пандемијата на корона вирусот, што го зафати целиот свет во последниве недели, убивајќи дванаесет илјади лица и повеќе.

Додека богатите во Русија можат да се изолираат во раскош, ќе има потешкотии што ќе бидат принудени да ги поднесат ако корона вирусот се рашири низ целата земја: Државните болници се единствените институции кои ги примаат заболените пациенти со вирусот.

Но, „Москва тајмс“ откри докази, врз основа на десетици интервјуа, дека богатите Руси поставуваат импровизирани клиники во своите домови за да се осигураат дека можат да имаат подобра грижа од масите ако се заразат. Она што може да да донесе до сериозни последици на Русија во борбата против корона вирусот е тоа што тие ги купуваат и ги задржуваат вентилаторите кои се покажаа како суштински за заштеда на животи во тешки случаи.

„Успеавме да добиеме еден досега и се обидуваме да добиеме уште два“, изјави еден член на семејството за „Москва Тајмс“, замолувајќи да остане анонимен за да зборува искрено на оваа тема, при што кажал дека цената на уредот чинел 22.500 американски долари. „Но, постои список на чекање од осум месеци.“

Бидејќи вентилаторите им помагаат на пациентите со корона вирусот да дишат додека нивните бели дробови почуваат да откажуваат, тие за брзо време станаа еден од најбараните медицински помагала на планетата. Бидејќи медицинскиот систем на Италија во последниве неколку недели се преполни со пациенти позитивни на вирусот, лекарите за брзо време сфатија дека немаат доволно вентилатори за да ги спасат нив и беа принудени да изберат кои пациенти ќе живеат, а кои ќе починат.

Хорор сценаријото за брзо време го уклучи алармот во многу земји дека ќе им требаат повеќе вентилатори за да спречат масовна смртност. И во Обединетите Американски Држави и во Обединетото Кралство рекоа дека ќе се соочат со недостаток на вентилатори ако случаите со корона вирусот се зголемуваат на критично ниво и побрзаа да набават или произведат повеќе вентилатори. Во обид да ги задржат уредите за сопственото население, некои влади дури и ги блокираа компании да не ги продаваат во странство.

Иако Русија сеуште има бројка од 253 пријавени случаи на корона вирусот, тие бројки се зголемуваат од ден на ден. Претходно оваа недела, „Москва Тајмс“ објави дека процедурите за тестирање на Русија, можеби ги потцениле овие бројќи.

Сепак, Русија се чини дека е во подобра почетна позиција од другите земји кога станува збор за вентилаторите.

Според бројките споделени со „Москва Тајмс“ од страна на московската „Хервеј Груп“, која ги следи тендерите на владата, Русија има вкупно околу 42000 – 43000 вентилатори во своите државни болници низ целата земја – во просек по околу 29 вентилатори на 100,000 жители, значително повеќе од Италија која има 8 вентилатори на 100.000 жители.

Но, медицинските експерти кои разговараа со „Москва тајмс“ се загрижени дека вентилаторите се наоѓаат во побогатите градски центри на Москва – за кои велат дека има околу 5000, исто и во Санкт Петерсбург.

Павел Бренд, директорот на Клиниката Семејаја, синџир на клиники во Москва, рече дека колегите го известиле дека во некои руски региони има дури шест вентилатори на 100,000 жители и дека многу од нив „се стари и со слаб квалитет.“ Овие проценки се издвојуваат со пребројувањето на веб-страницата за новини „Медуза“, во кое се наоѓаат дури пет вентилатори на 100,000 жители во регионот на Калуга.

„Треба да се надеваме дека нема да има заразени во другите региони“, репе Бренд.

Ирина Подолјан, заменик главен доктор на Клиничката болница Број 101 во Лермонтов, град во јужниот регион Ставропол – која го виде својот прв случај на корона вирусот оваа недела – рече дека во нејзината болница има три или четири употребливи вентилатори по нејзиното последно сметање.

„Но, тие се дизајнирани за употреба во многу случаи“, рече таа. „Тешки пациенти со траума од срцев удар, мозочни удари или труење, исто така, бараат механичка вентилација. Како избувнување, можеби нема да има доволно за секого “.

Нејзиниот сопруг Сергеј, кој е хирург во болницата, додаде дека вентилаторите на болницата се застарени и дека нема буџет да купи повеќе.

За да се обиде да ја надмине разликата, Русија веќе одвои пари на регионите за да купи повеќе вентилатори. На пример, сибирскиот регион Томск има добиено 8 милиони рубли (100,000 УСД) – доволно за четири врвни вентилатори.

Медицинските експерти кои разговараа со „Москва Тајмс“ ја осудија практиката. Тие напоменаа дека, самостојно, вентилаторот ќе направи многу малку за да помогне.

„Треба да имате домашна болница со одделение за интензивна нега и што е најважно, ви треба специјалист“, рече Јарослав Ашихмин, кој го советува центарот за медицински развој на фондацијата Сколково.

„Фала му на Бога, повеќето лекари овде се доволно етички одговорни да не одат во домот на некој богат човек и да го лекуваат кога илјадници луѓе имаат потреба од грижа“.

Меѓутоа, еден од богатите лица што разговараше со „Москва Тајмс“, рече дека имаат доктор на повик кој веќе им помогнал да го постават вентилаторот правилно.

„Еден од моите пријатели се врати од Франција и сега е тука во болница“, рече лицето. „Не сакам да се случи тоа. Треба да направиме залихи со храна и да останеме во нашите домови надвор од градот “.

Но, Ашихмин верува дека политиката нема да ги спаси богатите во Русија.

„Нашите олигарси никогаш не инвестирале во локалните болници затоа што никогаш не мислеле дека ќе треба да се лекуваат таму“, рече тој. „Многу е веројатно дека наскоро ќе доживеат несреќно изненадување, бидејќи странските клиники нема да ги прифатат, како што нема ни приватните“.