Press "Enter" to skip to content

ИРЛ

Реформите во лер: Македонија делумно слободна земја и најкорумпирана на Балканот

Според најновиот извештај на Фридом хаус, „Слободата во светот 2019“ Македонија и натаму се наоѓа во групата делумно слободни земји. Земјава и оваа година останува со вкупен рејтинг од 3,5, на скала каде 1 е најслободно, а 7 е најнеслободно општество. Единствено поместување има во бројот на индексни поени, каде Македонија со 59 поени од максимални 100 има подобрување од само еден поен во споредба со минатата година. Тој резултат…

Се отворија понудите за тендерот за вакцини од 10 милиони евра: Големите играчи со обвинувања за фаворизирање на фармации

Репортажа од отворањето на тендерот за вакцини – новите играчи бараат најголем залак, Македонија Лек конкурира за други вакцини, „Глаксо Клајн Смит“ обвини за фаворизирање. Се борат пет компании: Д-р Пановски, Македонија Лек, Елбијор, Алкалоид Конс и Феникс Фарма. (ФОТО ИРЛ: Претставници на компаниите присуствуваат на отворањето на понудите од тендерот за имунизација во Министерството за здравство“) Сторијата е изработена од Истражувачката репортерска лабораторија – ИРЛ Македонија во партнерство за публикација…

Италијанците од Дрисла од Шилегов бараат втора шанса за депонијата

По седум години поминати без да инвестираат ниту едно евро од ветените 73 милиони, сопствениците на италијанската компанија „ФЦЛ Амбиенте“, на средба со градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов барале да добијат уште една шанса да ја модернизираат депонијата. Италијанците затропаа на вратата на градското собрание откако Шилегов најави дека новоформирана комисија ќе избере нов приватен партнер на Градот кој ќе инвестира во депонијата. Италијанската компанија „ФЦЛ Амбиенте“ во понудата која…

ЗНМ со осуда на турската амбасада во Македонија која весникот „Заман“ го нарече терористички

Здружението на новинарите на Македонија најостро ја осудува реакцијата на турската амбасада во Скопје, која весникот „Заман Македонија“ што излегува во Македонија, го нарече терористички билтен на ФЕТО, се вели во соопштението на ЗНМ испратено по реакциите на турската амбасада која што ја обвини владата дека финансира „терористички“ весник откако „Заман“ доби поддршка од 15, 000 евра владини субвенции. „За еден весник, кој 25 години излегува во Македонија да се…