Press "Enter" to skip to content

Зоран Заев: Многу ми е драго што премиерот на пријателска Република Грција ќе се бори за нашата земја конечно да добие датум за преговори

14.11.2019

На денешниот самит во Солун,  премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата Заев изјави дека побарал помош од Мицатокис, а тој се согласил да се бори за Македонија да добие датум за почеток на пристапните преговори за влез во Европската Унија.

„Мене ми е многу драго што премиерот на пријателска Република Грција ќе се бори за нашата земја, за да конечно го добие датумот за преговори“, изјави премиерот Зоран Заев.

Можеби би ве интересирало:

https://irl.mk/vuchi-utre-e-se-vidam-so-makron-e-go-prasham-za-vas-istoto-shto-e-go-prasham-za-nas/

https://irl.mk/otkazhana-kampaata-na-vladata-od-325-iladi-evra-za-promotsia-na-evropskite-vrednosti/