Press "Enter" to skip to content

(ВИДЕО) Јовески за ИРЛ: Не се мешаме во работата на судиите, Русковска беше разочарана

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и не станува збор за притисок врз апелационите судии…

„Со парите од запленетиот имот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се отстранат галиите од Вардар“

Со оглед на неопходните средства да се отстранат галиите од реката Вардар, скопскиот градоначалник Петре Шилегов, кој и во предизборната кампања го форсираше прашањето со…

Јурова: Сакаме правосудство со професионалци, за кои ќе нема сомнежи околу нивниот интегритет

Еврокомесарката за правда Вера Јурова по првиот ден на Министерскиот форум за правда и внатрешни работи на Европска Унија и Западен Балкан, истакна дека нивните…

Славески: Буџетот за 2020 е популистички скроен за купување на гласови

„Скорениот буџет за 2020 е популистички со единствена цел купување на гласови од граѓаните. Тоа не е буџет за развој на економијата“. Вака поранешниот министер…

Заев: Груевски ги зема 15-те милиони провизија за кинеските кредити

Премиерот Зоран Заев на денешната трибина на СДСМ „На прав пат“ што се одржа во Велес, освен пофалби за сработеното на Владата, упати и критики…

Дескоска: Гласот на судството се слуша само кога се работи за пари

Според министерката, Рената Десковска гласот на судството се слуша само кога станува збор за распределбата на парите и вели, луѓето од судската власта имаат најмалку…

Зоран Заев: Многу ми е драго што премиерот на пријателска Република Грција ќе се бори за нашата земја конечно да добие датум за преговори

На денешниот самит во Солун,  премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата Заев изјави дека побарал помош од Мицатокис, а…

Поради застареност, Груевски може да „се спаси“ од одговорност и за шамарите во Центар

Откако избегна кривична одговорност за дело во кое максималната затворска казна изнесува три години, поранешниот премиер Никола Груевски, може да „куртули“ од одговорност и за…

Порастот на пензиите може да се толкува како предизборен потег – Finance think

Економистите од Институтот за економски анализи „Finance think“ ја коментираат најавата на Владата за зголемување на пензиите од 700 до 900 денари. Според нив, износот…