Press "Enter" to skip to content

Пратеничкиот имунитет не ја штити Ременски од кривична одговорност

Актуелната пратеничка и потпретседателка во Собранието на Република Северна Македонија, Фросина Ременски е една од осомничените во рамките на новата истрага поврзана со Меѓународниот сојуз…

Билјана Ивановска: Сите ние сме за борба против корупција, но ретко кој сака да се бори и да биде допрен со таа борба

Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска на денешната работилница по повод изготвување на нова Национална стратегија за борба против корупцијата, на новинарско прашање во однос…

Најнова „бум“ стратегија за спречување на корупција

Двајца министри, претседател на Парламент и претседателка на Антикорупциска комисија, како и невропсихијатар ја отворија работилницата со која се означи почеток на процесот за изготвување…

Еко свест: Имплементацијата на мерките за справување со загадениот воздух затајува

И оваа зима граѓаните ќе дишат енормно загаден воздух, велат од невладината организација Еко-свест. Предупредуваат дека само 30 проценти од мерките за намалување на аерозагадувањето…

Сопругата советник на Заев, сопругот во поход во медиумскиот бизнис

Една година пред парламентарните избори почна раздвижување на медиумскиот пазар. Секојдневно се појавуваат нови информативни интернет портали, чии сопственици никогаш не биле дел од медиумскиот…

Како украинските „тролови“ произведуваат лажни вести

Новиот млад претседател на Украина Володимир Зеленски – познат на западот како амбициозен реформатор – со голем ентузијазам ги користи социјалните медиуми. Тој ги користеше…

Извештајот на Прибе треба да биде пример за ЕУ како да се бори со корупцијата во Западен Балкан

Кога ќе се земат в обзир аспирациите на земјите од Западен Балкан за влез во евроатлантските трговски и безбедносни организации, речиси секогаш предничи зборот „реформи“.…

Студент на УКИМ: Корупција во образованието секако дека има, но без поддршка не би пријавил

Разочаран како властите и управата на државниот универзитет Св. Кирил и Методиј се справуваат со аномалиите во образованието, професорот Илија Ацевски, на неговиот последен рабоден…