Press "Enter" to skip to content

Судот му го одзеде пасошот на Жан Митрев, обвинителството отвори истрага за измама на пациенти

Судија на претходна постапка го прифати предлогот на скопското Јавно обвинителство и донесе одлука да му го одземе пасошот на доктор Жан Митрев, како мерка на претпазливост поради опасност од бегство.  Оваа мерка доаѓа откако Јавното обвинителство – Скопје денеска донесе одлука за поведување на истражна постапка против сопственикот на приватната клиника за кривично дело Измама на пациенти.  Како што објави ИРЛ, обвинителството бара мерки за претпазливост бидејќи постојат индиции…

Случај Жан Митрев: Обвинителството со индикации дека може да ја напушти државава

Доктор Жан Митрев денеска е повикан на распит во скопското Јавно обвинителство. Обвинителството го повика сопственикот на приватната клиника по добиени информации дека е можно да ја напушти државата. Затоа, како гаранција да спречи негово бегство, Обвинителството бара Кривичниот суд Скопје да му ги одземе патните исправи.   Обвинителството соопшти дека отвори истражна постапка против доктор Митрев за кривично дело „Измама на пациенти“. „Осомничениот, во периодот од април 2020 година до…

Немилосрдни газди, небезбедни работници, македонските градилишта „минско поле“

Поранешниот бизнис-партнер на премиерот од бизнисот со фотоволтаици се оградува од одговорност за смртта на работникот на зградата на ФФМ. Инспекциите констатирале дека работникот немал обука за да ја управува дигалката од која паднал и загинал на самото место. Фирмата го обвинила работникот дека самиот си ја дал таа работна задача. Огорченото семејство ја бара правдата, додека Федерацијата и низа институции во Македонија не се заинтересирани за стандардите за безбедност…

Судијката Ристова во одбрана на пристапот до правда за работниците

По цели пет години на 08 април (петок) конечно започна судската расправа која треба да даде одговор кои се причините за смртта на работникот Мијалчо Тодоровски кој животот го загуби поради пад на потпорен ѕид при изградба на станбена зграда во Дебар Маало. Управителот и сопственичката на компанијата „Колбико Инженеринг“ се оградуваат од работникот кој во билтенот на МВР е заведен како „случаен минувач“. Судот констатираше дека адвокатот и обвинетите…