Press "Enter" to skip to content

Пендаровски: Не можеме да ги кривиме младите, кога не би бил претседател и јас би се иселил од Македонија

Претседателот Стево Пендаровски на Форумот на млади лидери во Нови Сад изрази разбирање за младите кои се иселуваат од државата и истакна дека политичарите имаат одговорност да го трансформираат општеството, со цел да се задржат младите луѓе. „Многу е важно ние како одговорни политичари кои сме овој период на власт, да им понудиме прва шанса на младите да успеат овде во регионот, која досега ја немаа. Не можеме да ги…

Јурова: Сакаме правосудство со професионалци, за кои ќе нема сомнежи околу нивниот интегритет

Еврокомесарката за правда Вера Јурова по првиот ден на Министерскиот форум за правда и внатрешни работи на Европска Унија и Западен Балкан, истакна дека нивните очекувања се секторот на правосудството да биде исполнет со професионалци кои имаат интегритет. „Сакаме секторот на правосудство да биде пополнет со професионалци кои ќе уживаат доверба, за кои нема да има сомнежи околу нивниот интегритет и нивната професионалност, па процесот на ветинг може да е…

Зоран Заев: Многу ми е драго што премиерот на пријателска Република Грција ќе се бори за нашата земја конечно да добие датум за преговори

На денешниот самит во Солун,  премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата Заев изјави дека побарал помош од Мицатокис, а тој се согласил да се бори за Македонија да добие датум за почеток на пристапните преговори за влез во Европската Унија. „Мене ми е многу драго што премиерот на пријателска Република Грција ќе се бори за нашата земја, за да конечно го добие датумот за…

(ВИДЕО) Сведоштво на турскиот прогонуван новинар Ерол Ондероглу: Да се биде новинар под власт на Ердоган

Ерол Ондероглу е турски новинар, претставник на Репортери без граници. Во 2016 година, Ондероглу е уапсен од владата на Реџеп Таип Ердоган под изговор дека поддржува курдски весник обвинет за ширење на тероризам. За време на неуспешниот обид за пуч во Турција во 2016 година, започнува бран од апсења на неистомислениците и засилена офанзива на турската влада врз критичките медиуми. По апсењето на Ондероглу, официјални претставници на ЕУ го обвинија…