Press "Enter" to skip to content

Царовска: Разочарана сум што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца

Разочарана што сѐ уште се соочуваме со предрасуди, особено кога станува збор за деца, напиша денеска на својот фејсбук профил министерката за труд и социјална…

Пендаровски: Не можеме да ги кривиме младите, кога не би бил претседател и јас би се иселил од Македонија

Претседателот Стево Пендаровски на Форумот на млади лидери во Нови Сад изрази разбирање за младите кои се иселуваат од државата и истакна дека политичарите имаат…

Бучковски: Ги победивме креаторите, Михајло и Филимена, судиите и обвинителите

Поранешниот премиер Владо Бучковски денеска во завршните зборови на судењето за „Тенковски делови“ кажа дека му била украдена победата, бидејќи тој и другите обвинети покажале…

Пендаровски: „Ситуацијата со животната средина за прв пат во Стратегијата за одбрана“

Стратегијата за одбрана ќе биде дополнета со посебен дел за мерки и активности за еколошка безбедност, а првпат во историјата на дневен ред на Советот…

Русковска: Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага

„Ако ти со советот сте ја пуштиле Катица, да знаеш дека од гаќи ќе ве истресам цел совет со финансиска истрага. Заради судии како Вас,…

„Со парите од запленетиот имот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се отстранат галиите од Вардар“

Со оглед на неопходните средства да се отстранат галиите од реката Вардар, скопскиот градоначалник Петре Шилегов, кој и во предизборната кампања го форсираше прашањето со…

Јурова: Сакаме правосудство со професионалци, за кои ќе нема сомнежи околу нивниот интегритет

Еврокомесарката за правда Вера Јурова по првиот ден на Министерскиот форум за правда и внатрешни работи на Европска Унија и Западен Балкан, истакна дека нивните…

Славески: Буџетот за 2020 е популистички скроен за купување на гласови

„Скорениот буџет за 2020 е популистички со единствена цел купување на гласови од граѓаните. Тоа не е буџет за развој на економијата“. Вака поранешниот министер…

Заев: Груевски ги зема 15-те милиони провизија за кинеските кредити

Премиерот Зоран Заев на денешната трибина на СДСМ „На прав пат“ што се одржа во Велес, освен пофалби за сработеното на Владата, упати и критики…

Дескоска: Гласот на судството се слуша само кога се работи за пари

Според министерката, Рената Десковска гласот на судството се слуша само кога станува збор за распределбата на парите и вели, луѓето од судската власта имаат најмалку…