Press "Enter" to skip to content

Виктор и Никола: Историја на една долга врска од интерес

Што имаат заедничко Виктор Орбан и Никола Груевски? Што е она што толку го задолжи унгарскиот премиер за тој да му пружи засолниште на озлогласениот балкански автократ? Врските меѓу Груевски и самопрогласениот заштитник на христијанството во Европа одат многу подлабоко од последната владејачка декада на актуелниот македонски бегалец од правдата. И двајцата не сакаат бегалци – муслимани. И двајцата имаат заеднички замислен непријател – милијардерот Џорџ Сорос. Зборот „либерал“ го…

Притворен е Сашо Мијалков

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, вечерва е приведен од хотелот Мериот и однесен во истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. Од СЈО за ИРЛ изјавија дека Мијалков е притворен за случајот „Тврдина – Таргет“ за масовното нелегално прислушување и му е одреден 30 дневен притвор. Директорот на затворот Ѓоко Котевски ни потврди дека вечерва во Шутка донесен Мијалков. Пред само една недела специјалната обвинителка Катица Јанева изјави дека нема…

Бугарски функционери обвинети за пасошка измама

Обвинителите во Бугарија во петокот соопштија дека оваа недела уапсиле 20 лица, за издавање на лажни документи, поради што голем број странци добиле право на бугарско државјанство, а со тоа и пристап до ЕУ. Осомничените, меѓу кои и високи владини претставници, беа обвинети за поткуп и организиран криминал. Изјавата на обвинителството во моментот не даде дополнителни информации, но подоцна идентификуваше еден од приведените како Петар Харалампиев, шеф на Државната агенција…

Малтешката Пилатус Банка затворена поради обвиненија за измама

Европската централна банка и ја одзеде лиценцата на Пилатус Банка во Малта, откако нејзиниот претседател беше уапсен во САД поради обвиненија за перење пари. Управата за финансиски услуги на Малта го објави овој потег, велејќи дека ја повикале Европската Централна Банка да преземе акција. Новинарот Дафне Каруана Галиција, која пред една година беше убиена од бомба во автомобил, ја обвини банката за обработка на коруптивни плаќања. ЕУ ја истражува банката…