Press "Enter" to skip to content

Оливер Митковски, член на комисијата: Потценувачки однос на министерството кон културата

Бурни реакции и обвинувања за селективност и отсуство на разбирање за потребите во културата откако Министерството за култура денеска на својата веб-страницата ги објави резултатите од годишните конкурси за финансирање проекти…

Коцијанчич: Слободата на медиумите и новинарите е од посебна важност за ЕУ

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ги потсети сите политички актери во Македонија дека слободата на медиумите и новинарите  е од посебна важност за…

Со едвај година искуство во администрација, кадар на ЛДП ќе седи во надзорен одбор на Државна лотарија

Заев постојано се заканува дека ќе заигра „камшикот“ ако администрацијата не се фати за работа. Себеси се најави како борец против непотизмот  и партизираната и…

Објавена ранг листата на кандидати за членови на Антикорупциска комисија

Дваја вработени во секратеријатот на Антикорупциската комисија, двајца ревизори, двајца од локалната самоуправа и еден новинар се првите рангирани седум кандадити од страна на парламентарната…

Шеќеринска за непотизмот: Македонија е мала, сите имаме многу братучеди

Македонија е мала држава и луѓето имаат многу роднини и пријатели, вака сумирано звучеше „одбраната“ на министерката за одбрана Радмила Шеќеринска за се погласните обвинувања…

Рускоска контра Јанева: СЈО знаеше дека Груевски ги испразни сметките

Обвинителството за организиран криминал на чие чело е Вилма Рускоска денеска излезе со детали од досегашната истрага за бегството на Никола Груевски, нагласувајќи дека нема…

Реформите во лер: Македонија делумно слободна земја и најкорумпирана на Балканот

Според најновиот извештај на Фридом хаус, „Слободата во светот 2019“ Македонија и натаму се наоѓа во групата делумно слободни земји. Земјава и оваа година останува…

Се отворија понудите за тендерот за вакцини од 10 милиони евра: Големите играчи со обвинувања за фаворизирање на фармации

Репортажа од отворањето на тендерот за вакцини – новите играчи бараат најголем залак, Македонија Лек конкурира за други вакцини, „Глаксо Клајн Смит“ обвини за фаворизирање.…

Италијанците од Дрисла од Шилегов бараат втора шанса за депонијата

По седум години поминати без да инвестираат ниту едно евро од ветените 73 милиони, сопствениците на италијанската компанија „ФЦЛ Амбиенте“, на средба со градоначалникот на…

ЗНМ со осуда на турската амбасада во Македонија која весникот „Заман“ го нарече терористички

Здружението на новинарите на Македонија најостро ја осудува реакцијата на турската амбасада во Скопје, која весникот „Заман Македонија“ што излегува во Македонија, го нарече терористички…