Press "Enter" to skip to content

Турска новинарка затворена поради истражување за поранешниот премиер во аферата „Рајски документи“

Турската новинарска Пелин Инкер е осудена на затвор поради нејзиното учество во глобалното истражување кое потекна од протечените документи од аферата „Рајски доокументи“. Таа е…

Како Јанева го правдаше куќниот притвор за Мијалков и Камчев

Оправдани се стравовите за опасност од бегство и опасност од влијание врз сведоци, вака накусо изгледа резимето од образложенијата на судиите кои одлучуваа за притворите…

Законот за спречување на корупција повлечен под притисок на Европската Комисија

Антикорупциска нема, а барања за истражување судир на интереси постојано пристигаат. Се чека на новиот закон за антикорупција којшто требаше да биде изгласан минатата недела,…

СЈО допрва ќе гради став за измените во Кривичниот законик

Пратениците од власта ги изгласаа измените во Кривичниот законик кои директно влијаат на дел од случаите на Специјалното јавно обвинителство. СЈО допрва ќе гради мислење…

„Империјата“ се спасува: Камчев и Панделески надвор од Шутка, банките, должниците и доверителите договараат излез од кризата

Денеска попладне (четврток) од притвор излегуваат бизнисмените Јордан Камчев и  Цветан Панделески. Истовремено, банките, должниците и доверителите во дел од компаниите вмешани во случајот „Империја“…

Рашковски не ги кажува причините за судир на интереси во владата поради „повреда на личните податоци“

Функционери се изземале од одлуки на Влада поради судир на интереси. Меѓу нив се и премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев. Но,  и покрај објавите во…

Интервју со Чадиковски и Наумов, кандидати за претседател на ЗНМ

Младен Чадиковски и Столе Наумов, едниот главен и одговорен уредник на „Телевизија 24“, вториот e новинар во радиото „Канал 77“ се двајцата кандидати кои утре…

(ВИДЕО ИНТЕРВЈУ) Брзанов: Непотизмот и корупцијата ги бркаат младите лекари повеќе и од платите

Системот на заслуги не се почитува и тоа кај самите студентите ја намалува самодовербата за планирањето на нивната иднина во Република Македонија. Автори: Деница Чадиковска…