Press "Enter" to skip to content

СЈО обелодени детали од истрагата: „Империјата“ на Камчев и Мијалков изградена од офшор фирми, испрани милиони евра

Десетици фирми се дел од истрагата за случајот „Империја“, во која главни осомничени се Јордан Камчев и Сашо Мијалков. Дел од фирмите се во Македонија,…

Институт за демократија: Речиси 120,000 граѓани исполнувале услов за директори во одбори во државни тела

Лесно е да го вработиш, тешко е да ги избркаш ако не работат, ова отприлика би можела да биде сумираниот заклучок од анализата на Институтот…

Агенцијата за медиуми ќе поведе нова постапка против „1ТВ“

Нова постапка против „1ТВ“ ќе поведе Агенцијата за медиуми бидејќи Јасминка Јовановска, новоизбраниот член во Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информации…

По одбраната на Шеќеринска на непотизмот, Манчевски ги правда партиските вработувања

Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски, со зачуденост ги доживеа прашањата поради се погласните прозивки во јавноста за партиски и семејни вработувања на лица блиски…

На предлог на СДСМ Собранието ја изгласа мајката на Бојан Јовановски (Боки 13) за член на Комисијата за слободен пристап до информации

Јасминка Јовановска, мајка на сопственикот на 1тв, Бојан Јовановски во петокот на седница на Собранието е изгласана за нов член на Комисијата за заштита на…

Оливер Митковски, член на комисијата: Потценувачки однос на министерството кон културата

Бурни реакции и обвинувања за селективност и отсуство на разбирање за потребите во културата откако Министерството за култура денеска на својата веб-страницата ги објави резултатите од годишните конкурси за финансирање проекти…

Коцијанчич: Слободата на медиумите и новинарите е од посебна важност за ЕУ

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ги потсети сите политички актери во Македонија дека слободата на медиумите и новинарите  е од посебна важност за…

Со едвај година искуство во администрација, кадар на ЛДП ќе седи во надзорен одбор на Државна лотарија

Заев постојано се заканува дека ќе заигра „камшикот“ ако администрацијата не се фати за работа. Себеси се најави како борец против непотизмот  и партизираната и…

Објавена ранг листата на кандидати за членови на Антикорупциска комисија

Дваја вработени во секратеријатот на Антикорупциската комисија, двајца ревизори, двајца од локалната самоуправа и еден новинар се првите рангирани седум кандадити од страна на парламентарната…