Press "Enter" to skip to content

Заев: Груевски бил првиот консумент на прислушуваните материјали но одговорност има и кај Мијалков

Прв пат за прислушуваните разговори, актуелниот премиер Зоран Заев, слушнал во 2013 година во јуни кога станал претседател на СДСМ. Ова денеска го соопшти премиерот во својство на сведок за случајот „Таргет-Тврдина“, каде што беше повикан од обвинителите по неодамнешното сведочење на неговиот советник за безбедност, Зоран Верушевски. Верушевски, како што објаснуваше Заев, го информирал дека партијата располага со документи и материјали во пишана и во аудио форма. Дека материјалите…

Го амнестираше ли Верушевски колегата Мијалков: Груевски треба да е првообвинет за прислушувањето

Заемно упатено прашање „Како сте?“ и еден краток џентлменски поздрав пред почетокот на рочиштето за „Таргет-Тврдина“ во ходниците на Кривичниот суд упатуваат на заемна почит помеѓу поранешните први разузнавачи во државата, Сашо Мијалков и Зоран Верушевски. Дополнително, сведочењето на Верушевски за „документацијата“ како шо ги нарекува „бомбите“ кои ги објавуваше Заев и посочувањето дека Никола Груевски треба да биде првообвинет во овој случај, го поставува прашањето дали „култот кон безбедносниот…

Мијалков немаше прашања за Верушевски, тој пак тврди дека првообвинет за нелегалното прислушување треба да е Никола Груевски

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, уште на самиот старт на денешното продолжение на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“, се откажа од испрашување на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски. Обвинителката Ленче Ристоска побара од судот дополнителни прашања за Верушевски, за да се појасни какви документи добил во 2010 година, но одбраната одбиваше со изговор дека таквите би требало да следат по нивно евентуално врстено испрашување. Судот дозволи обвинителството да постави дополнителни прашања,…

Заев: По второто сведочење на Верушевски, работите ќе станат појасни

Според премиерот на државата и лидер на политичката партија СДСМ, Зоран Заев, наскоро кога поранешниот разузнавач, Зоран Верушевски, повторно ќе сведочи во предметот „Таргет-Тврдина“, ќе разрешел многу дилеми, откако неодамна се дистанцираше од „бомбите“ кои ги објавуваше Заев и со своите зборови фрли сомнеж врз нивната автентичност. Верушевски рече дека материјалите од прислушуваните разговори биле модифицирани и манипулирани. Одговарајќи на прашање во инервју за „Гласот на Америка“, премиерот тврди дека…