Press "Enter" to skip to content

Меѓу тајноста и можните злоупотреби – заднината на отфрлените кривични пријави

Во просек секоја година обвинителствата не наоѓаат криминал во над една третина од поднесените кривични пријави од граѓаните, полицијата, државните органи. Ова го покажа анализата на годишните извештаи на јавните обвинителства во период од пет години односно од 2014 до 2018 година. Статистички, најмногу кривични пријави биле отфрлени во 2018 година, дури 41%, и со нив биле опфатени 7313 пријавени лица. Oвие бројки сумарно укажуваат на тоа дека обвинителите не…

Неделен преглед на “Рекет”: Сите приказни од судницата

Следењето на случајот “Рекет” во медиумите се третира повеќе естрадно, отколку политички иако ги отвара можеби најгорките општествени прашања, а тие се врските помеѓу политиката, правосудниот систем, бизнисот, медиумите и организираниот криминал. Тој со себе повлече обвинувања на адреса на високи партиски и државни функционери, пратеници, крупни имиња од бизнисот, изнудувачи, криминалци, обвинители. Репортерот на ИРЛ – Деница Чадиковска ги следеше сите судења за  овој случај кои што започнаа минатиот…

Камчев: Јас сум лојален граѓанин и плаќам највисок данок

Бизнисменот Јордан Камчев денеска сведочеше во случајот „Рекет“ во кој се обвинети Бојан Јовановски и Катица Јанева, а третиот обвинет Зоран Милески – Кичеец доби казна затвор од три години. Камчев рече дека Јовановски и Јанева се режисерите кои го конструирале случајот „Империја“ во кој тој е осомничен, со цел да му изнудат милиони евра. Освен нив двајца тој додаде дека на обвинителната клупа треба да седне и обвинителката Лиле…

Репортажа од судницата: Сиромавиот милионер

Се смета за еден од најбогатите Македонци, беше дел и од „Форбс“ листата. Тоа е човекот кој како ретко кој друг граѓанин може да изброи 1.5 милиони евра во кеш и да ги предаде на рекетари. Според едни тој е рекетирана жртва, според други, тој е поткупувач. Се пожали дека не му било лесно да ги собере овие пари.  Во судницата влезе како сведок, а не како поткупувач. Се претстави…