Press "Enter" to skip to content

Многу „бардови”, а малку искрен активизам за промени во новинарството

Со само околу 80 присутни, од вкупно 470 активни членови со право на глас, викендов се одржа редовното годишно собрание на Здружението на новинари на Македонија. Ако на изборните собранија на ЗНМ доаѓаат повеќе од стотина новинари и медиумски професионалци, на неизборните, но еднакво важни за виталноста на фелата, бројот е многу е помал.  Став на Давид Илиески, новинар во ИРЛ и член на ЗНМ Под отворените шатори во дворот…

(ВИДЕО) Сведоштво на турскиот прогонуван новинар Ерол Ондероглу: Да се биде новинар под власт на Ердоган

Ерол Ондероглу е турски новинар, претставник на Репортери без граници. Во 2016 година, Ондероглу е уапсен од владата на Реџеп Таип Ердоган под изговор дека поддржува курдски весник обвинет за ширење на тероризам. За време на неуспешниот обид за пуч во Турција во 2016 година, започнува бран од апсења на неистомислениците и засилена офанзива на турската влада врз критичките медиуми. По апсењето на Ондероглу, официјални претставници на ЕУ го обвинија…

Зошто протестот за „Инфомакс“ помина без поддршка на еснафот

Со очигледно отсуство на поддршка од новинарската фела и покрај тоа што организаторите ќе речат дека се задоволни од излезноста, се одржа протестот против обвинителниот предлог за Александар Митовски, затоа што објави записник од исказ за случајот „Рекет“. Меѓу дваесетината излезени на протестот беа организаторката на протестот од МАН, новинарката Ивона Талевска, потпретседателот на организацијата, Цветин Чилиманов, главниот и одговорен уредник на „Вистина.мк“, Антонио Димитриевски, новинарот Бранко Героски, политичкиот аналитичар…

Разузданиот прв административец: Историја на (не)одговорноста

Се извинува „до небо“, но оставка не поднесува, вака Драги Рашковски денеска на долга прес конференција се бранеше откако во јавноста протече аудио снимка за која што се тврди дека докажува како Драги Рашковски е вклучен во нелегегални активностии врзани за тендер на италијанската фирма „Леонардо“ за опрема за модернизација на М-НАВ. Најави тужби за новинари и опозицијата, а на прес конференцијата жестоко се бранеше и расправаше со присутните новинари.…