Press "Enter" to skip to content

Повеќе од 200 милиони долари генерираат веб страниците креирани за дезинформации

Милиони долари од некои од најголемите светски компании завршуваат кај луѓе чии веб страни се креирани со цел да ја доведат во заблуда јавноста и да шират дезинформации. Над 20.000 веб-сајтови, кои претставуваат ризик за дезинформација генерираат околу 235 милиони американски долари годишно, покажува студијата објавена минатиот месец од Глобалниот индекс за дезинформации (ГДИ) од Лондон, пренесе „Дојче Веле“, објави ССНМ. Така на пример, на сајтови како „Твитичи“ и „Нулта…

Како украинските „тролови“ произведуваат лажни вести

Новиот млад претседател на Украина Володимир Зеленски – познат на западот како амбициозен реформатор – со голем ентузијазам ги користи социјалните медиуми. Тој ги користеше своите „богати“ и популарни профили на Инстаграм и Фејсбук за да стигне до голема публика за време на неговата неодамнешна изборна кампања. Тој не застана тука. Неколку месеци по неговата убедлива победа на изборите во април, објавите на Фејсбук на Зеленски сè уште добиваат десетици…

(ВИДЕО)Роберт Поповски: Пазарот ќе одлучи кој е добар, а кој лош новинар

Владата најави борба со лажните вести. Се подготвува и акциски план.  ИРЛ разговара со министерот без ресор задолжен за отчетност и транспарентност Роберт Поповски. За обвинувањата и шпекулациите дека власта сака да интервенира законски во решенија кои можат да бидат лоши за новинари, владата експлицитно негира. “Немаме намера да правиме нешто тајно или заткулисно, работниот дел беше отворен за јавноста. Тоа е само акциски план. Прво институциите треба да ги…

Новинарските здруженија загрижени околу дел од мерките на Владата за борба со дезинформациите

Здружението на новинари на Македонија(ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска со соопштенија реагираа на вчерашната прес-конференција на премиерот Зоран Заев на кој тој презентираше низа мерки со кои Владата ќе се бори со дезинформациите и лажните вести. Здруженијата велат дека со внимание ги следат чекорите на Владата и дека дел од мерките се загрижувачки за слободата на говорот и медиумите. Од ССНМ велат дека слободата…