Press "Enter" to skip to content

Локален шериф Љубисав Иванов Sинго: Национални богатства, приватни раце

Важи за домашен олигарх. Има репутација на безмилосен и одмаздољубив човек којшто не трпи критика и спротиствавувања. Има бизниси кои му носат стотици милиони веќе три децении  – најповеќе во државно спонзорирани зделки. Ако тргнете да ја истражувате империјата која што ја создаде Љубисав Иванов Sинго, тогаш почнете од Сител телевизија. Ова е неговиот најважен ресурс и секое делче од империјата гравитира околу телевизијата. Телевизијата е и причината поради која…

Разгледница од Паланка: Очи широко затворени или зошто не ја гледаме пропаста на Североистокот

Ако ве интересира кој ги информира жителите во градовите надвор од Скопје, имајте на ум дека работите се променети после една деценија длабока корупција која доведе од истребување на локалните медиуми. Но, дали се променети на подобро. Локални медиуми речиси и нема, но затоа општините и институциите  имаат вработени новинари, пишувачи на постови на социјалните мрежи, фотографи, сниматели. Цели видео продукции работат за нив. Се е околу пиарот кој што…

(ВИДЕО) Кога угостителите ќе стивнат

КОВИД 19 го парализира угостителстово, а 29 илјади работни места се под закана. ИРЛ дневниот влог ги следи социоекономските ефекти од КОВИД 19 Репортер: Давид Илиески; Насловна фотографија: Радио Слободна Европа на македонски јазик За само еден месец, нов глобален вирус смести четвртина од луѓето на планетата Земја во изолација во нивните домови, според последната денешна дата достапна од Светската здравствена организација. КОВИД 19 не држи дома со недели, а…

(ВИДЕО) Морбидно тивко на првата ноќ со полициски час

Во обид да го спречи ширењето на КОВИД-19, на 18 март Македонија прогласи вонредна состојба. На 22 март се прогласи и првиот полициски час. Точно на стартот на полицискиот час, репортерите на ИРЛ излегоа на терен. ИРЛ тимот е подготвен да ги следи предизвиците кои доаѓаат со борбата со КОВИД-19. Погледнете во видеото во продукција на Давид Илиески. Кога сте веќе овде, прочитајте ги поврзаните стории: Од 300 луѓе кои…