Press "Enter" to skip to content

На црни листи во САД, дома спокојно ги трошат парите од криминал и корупција

Во само два дена на различни црни листи на САД завршија бизнисменот Јордан Камчев и компанијата Сајтрокс управувана од Иво Малинковски кои му се придружија на струшкиот градоначалник Рамиз Мерко. И покрај се’, ништо не ги допира македонските институции иако, според изјави на директорот на Управата за финансиско разузнавање Блажо Трендафилов постојат правни механизми и дома да се применат мерките од црните листи. Пишува: Маја Јовановска/Илустрација: Лука Блажев Јордан Камчев…

Али Ахмети е загрижен за намалената доверба на граѓаните во институциите

Лидерот на ДУИ е загрижен за намалената доверба на граѓаните во правосудните институции, особено поради отсуство на договор за Законот за јавно обвинителство и случајот „Рекет“. Тој од денешното изборно собрание на огранокот во Чаир, испрати порака дека неговата партија се залага за владеење на правото. „Довербата во правосудните институции мора да се врати во земјата. Токму тоа не загрижува во ДУИ. Но, и мене лично затоа што нештата многу…

(ВИДЕО) Локален шериф: Рамис Мерко

Доктор Рамис Мерко на последните локални избори во 2017 година по трет пат ја доби довербата од стружани. Првиот мандат го освои во 2003 година кога за прв пат влегува во политиката. Дотогаш имал фамилијарен бизнис и бил директор на земјоделска аптека. Граѓаните го гласаат, а поддршка и логистика добива од неговата партија ДУИ. За себе вели дека е одличен менаџер на општината и оти сите одлуки ги носи заедно…