Press "Enter" to skip to content

Зоран Заев: Многу ми е драго што премиерот на пријателска Република Грција ќе се бори за нашата земја конечно да добие датум за преговори

На денешниот самит во Солун,  премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата Заев изјави дека побарал помош од Мицатокис, а тој се согласил да се бори за Македонија да добие датум за почеток на пристапните преговори за влез во Европската Унија. „Мене ми е многу драго што премиерот на пријателска Република Грција ќе се бори за нашата земја, за да конечно го добие датумот за…

Макрон: Треба да им помогнеме со инвестиции на Македонија и Албанија наместо да зборуваме само за почнување преговори

Францускиот претседател Емануел Макрон на денешната прес-конференција по европскиот самит во Брисел, ја образложи одлуката да постави блокада на процесот за почнување преговори со Македонија и Албанија. Тој смета дека не доволно се инвестира во земјите соседи на ЕУ и дека отпочнување на преговори не значи ништо за државите и нивните народи, бидејќи тие преговори може да траат и по 5 или 10 години и повторно да предизвикаат фрустрација кај…

Доналд Туск: Членките на ЕУ да си ја завршат својата работа, Северна Македонија ја заврши својата

Претседателот на Советот на ЕУ за време на денешната посета на Скопје им порача на лидерите на земјите членки на Европската Унија, да си ја завршат својата работа. „Скопје е најдоброто можно место од каде би сакал да ги повикам лидерите на земјите членки на ЕУ, да ја завршите вашата работа, бидејќи Северна Македонија веќе го заврши своето” , изјави Туск. Туск додаде дека е кристално јасно дека во Брисел не…

Дескоска: Личната одговорност на поединци не треба да се врзува со колективната одговорност

Денеска по предоговрите на работните групи за Законот за јавно обвинителство кој утре треба да влезе во собраниска процедура, одговорајаќи на новинарско прашање дали обвинителите од СЈО имаат кредибилитет да продолжат со работа, министерката за правда, Рената Дескоска рече дека секој лично ја сноси својата одговорност и не треба таа да се пренесува на цела институција.  Според неа, ако беше така, ќе требаше да не остане институција во нашата држава…