Press "Enter" to skip to content

(Фото галерија) Што остана од Универзална сала низ годините на неисполнети ветувања

Пишуваат Дајана Лазаревски и Лила Караташева Фотографии ИРЛ Македонија Повеќе од пет години Универзална сала не е местото каде се одржуваат концерти, претстави и фестивали. Објектот не е безбеден за публиката, ниту пак има услови зад сцената за уметниците. Однадвор за оние кои не се од Скопје наликува на напуштен објект, но за скопјани Универзална сала е место кое ги чува спомените на многу генерации. За политичарите, пак, овој објект…

КОВИД-19: Градскиот јавен превоз во Скопје како темпирана бомба

Пишуваат: Маја Јовановска и Александра Денковска Гоцевска Обновено Владата на денешната седница донесе одлука за намалување за еден час на забраната на движење на населението. Наместо како досега од 21 до 6 часот, полицискиот час ќе трае од 21 до 5. Ограничувањето на движењето до 6 часот особено создаде проблеми во Скопје, бидејќи голем дел од граѓаните користат јавен превоз, па во утринските часови во автобусите имаше големи гужви. Градоначалникот…

Замрзнати ветувања за спас од загадениот воздух: Од 39 мерки, остварена само 1 во мандатот на Шилегов

Мерките против аерозагадувањето кои беа ветени уште во 2017, не се исполнуваат. Активистите тропаат на портите на Град Скопје, но одговори нема. Утрово Скопје повторно се најде на топ-листата на најзагадени градови во светот и тоа на третото место, а градоначалникот Петре Шилегов не одговара на нашите повици. Според последните достапни податоци, од 39 ветени мерки, исполнета е само една. Локални избори, октомври 2017 година. Времето е студено, воздухот е…

Манипулација со бројки: Градска куќа има место за 450 вработени

ВМРО-ДПМНЕ најавија објект за 650 вработени, СДСМ тврдат дека има место само за 350 градски административци. Двете страни ги користеа бројките за да ги поткрепат своите спинови, едните да ја оправдаат зделката, другите да го одбранат објектот којшто го изградија. А вистината, како и по обичај, некаде на средина. Според „Проектната документација“ која ИРЛ ја доби од Град Скопје, во Градската куќа има место за 450 вработени, односно 200 помалку…