Press "Enter" to skip to content

Новинар од порталот „Инфомакс“ обвинет за оддавање на службена тајна

Новинар од порталот „Инфомакс“, кој на 23 август објави записник од исказите во т.н случај „Рекет“, ќе одговара за кривично дело „оддавање на службена тајна“ од Кривичниот законик по предлог на Обвинителството. Според ОЈО, тој делувал спротивно на член 360 став 1 од Кривичниот законик. „Обвинетиот на 23 август, преку интернет порталот www.infomax.mk на јавноста им ги сторил достапни податоците што претставуваат службена тајна. Имено, тој ја објавил првата страница од…

Трет мексикански новинар убиен годинава

Мексикански новинар кој известуваше за организиран криминал и нарко картели, петокот беше застрелан и убиен во неговиот дом во северна Сонора. Ова е третиот новинар кој е убиен во Мексико оваа година. Сантијаго Баросо (47) ја отворил својата врата откако слушнал тропање, по што бил застрелан. Тој бил погоден еднаш во градите и двапати во стомакот, според Мрежата на новинари на Сонора, организација во која тој бил член. Атентатот беше…

Црна Гора осуди истражувачки новинар за шверц – Репортери без граници бара ослободување веднаш

Судот на Црна Гора во вторникот го осуди за виновен за шверц со дрога и злосторничко здружување истражувачкиот новинар Јово Мартиновиќ, кој истражуваше организирани криминални групи. Меѓународните организации за слобода на печатот ја прогласија пресудата за неправедна и побараа веднаш  да биде  ослободен. Јово Мартиновиќ беше осуден на 18 месеци затвор. Двете обвиненија против него биле поврзани со неговата работа како новинар, при што судот тврдел дека тој ја употребил…