Press "Enter" to skip to content

Повторно е одложено судењето на Нефи Усени, позитивен е на Ковид 19

Во судот во Охиди денеска повторно не се одржа рочиште во кое обвинети се Нефи Усеини и неговиот брат Ибраим Усеини. Претседателот на судот, Васил Баткоски, во изјава за ИРЛ рече дека поради здравствени причини судењето е одложено. „Рочиштето се одложи бидејќи обвинетиот Нефи Усеини е позитивен на Ковид 19“, ни изјави Баткоски. Освен денешното рочиште беше закажано уште едно за 3-ти декември, но поради позитивниот тест на Усеини ново…

Нефи Усеини во Турција заминал на операција на синуси

Нефи Усеини го пропушти последното рочиште на кое му се суди за насилство врз негов сограѓанин, а неговите адвокати во судот во Охрид го оправдаа дека заминал на операција во Турција. Според информациите кои ИРЛ ги доби од неговиот адвокатски тим, Усеини закажал операција на синусите. „Нефи Усеини замина пред неколку дена на операција на синусите во приватна болница во Истанбул. Не знам колку ќе се задржи таму, но пред…

Нефи Усеини од бегство си отвори фирма во Битола

Охридскиот советник, бизнисмен и бегалец од правдата Нефи Усеини го проширува бизнисот. Тој е во бегство, но тоа не го спречи да си отвори нова фирма во Битола за производство на градежни материјали. Фирмата Бетон 2020 Н&О ДОО Битола е партнерска заедно со битолчанецот Оливер Тиловски, а Нефи Усеини е нејзин управител. Денес е шестиот ден како полицијата не може да го лоцира Усеини за кого е определена мерка притвор…

Недопирливиот Нефи Усеини

Полицијата трага по Нефи Усеини и неговиот брат откако охридскиот суд им одреди мерка притвор во траење од осум дена. Двајцата се осомничени за насилство врз нивни сограѓанин по инцидент што завчера се случил пред познат хотел во Охрид. „Полицијата прави напори да ги лоцира двете лица, но тие се уште не се најдени“, велат од СВР Охрид за Сакамдакажам.мк. Браќата Усеини се бараат за вооружен напад врз нивни сограѓанин…