Press "Enter" to skip to content

Јовески му ги исполнил желбите на Мијалков при предавањето

Сменета сум поради случајот со Драги Рашковски и со Беса Транс. Спогодбата со Мијалков беше добра, а коментарите на американската дипломатија за македонската корупција се срам, пораз и вистина, ги коментираше поранешната шефица на одделението за организиран криминал и корупција Вилма Русковска актуелните случувања во правосудството во новиот поткаст „Разговор во редакција“ на ИРЛ.  Пораз за македонското правосудство е американски истражители да мапираат корупција, смета суспендираната обвинителка Вилма Русковска која…

Мијалков треба да сноси одговорност за прислушувањето, тврди Заев

Како и да бидат кажани фактите, не ја менуваат суштината и вистинитоста. Ова е реакцијата на премиерот Зоран Заев за сведочењето на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски во предметот „Таргет-Тврдина“, во кое прстот го впери кон поранешниот премиер Никола Груевски иако првообвинет во овој случај е поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков. По вчерашното сведочење на Верушевски, откако одбраната и Мијалков имаа шанса да му поставуваат прашања но одбија, јавноста реагираше…

Го амнестираше ли Верушевски колегата Мијалков: Груевски треба да е првообвинет за прислушувањето

Заемно упатено прашање „Како сте?“ и еден краток џентлменски поздрав пред почетокот на рочиштето за „Таргет-Тврдина“ во ходниците на Кривичниот суд упатуваат на заемна почит помеѓу поранешните први разузнавачи во државата, Сашо Мијалков и Зоран Верушевски. Дополнително, сведочењето на Верушевски за „документацијата“ како шо ги нарекува „бомбите“ кои ги објавуваше Заев и посочувањето дека Никола Груевски треба да биде првообвинет во овој случај, го поставува прашањето дали „култот кон безбедносниот…

Мијалков немаше прашања за Верушевски, тој пак тврди дека првообвинет за нелегалното прислушување треба да е Никола Груевски

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, уште на самиот старт на денешното продолжение на рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“, се откажа од испрашување на поранешниот разузнавач Зоран Верушевски. Обвинителката Ленче Ристоска побара од судот дополнителни прашања за Верушевски, за да се појасни какви документи добил во 2010 година, но одбраната одбиваше со изговор дека таквите би требало да следат по нивно евентуално врстено испрашување. Судот дозволи обвинителството да постави дополнителни прашања,…