Press "Enter" to skip to content

Мајк Помпео: Ја очекуваме наскоро Македонија како 30-та членка на НАТО

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео на својот Твитер профил изрази задоволство за усвојување на пристапниот Протокол за влез на Северна Македонија во НАТО ја истакнува американската заложба кон трансатлантската безбедност „Силно ја поддржуваме определбата на Северна Македонија кон поблиска интеграција со трансатлантската заедница. Вчерашното гласање ја реафирмира постојаната определба на Северна Македонија кон демократските принципи и владеењето на правото и нејзиниот придонес кон мирот и безбедноста во регионот. Ја…

Заев: Ќе закочам малку со мојот оптимизам но дај боже што поскоро да се отворат преговорите

Неуспехот на самитот во Брисел државата да добие датум за старт на преговорите со Европската унија неодамна резултираше со договор помеѓу партиските лидери за нови петти во низа предвремени парламентарни избори. Заев на прес-конференција во саботата не го криеше своето разочарување од европските лидери кои не се согласија Македонија да ги започне пристапните преговори, по што најави избори пред кои на 3.јануари 2020 година ќе поднесе оставка од премиерската позиција.…

Дончев: Има пари за укинување на квотите за лекови

Директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев во изјава на емисијата „Топ тема“ на телевизија „Телма“ истакна дека има пари за укинување на квотите за лекови. „Пари за укинување на квотите за лекови има и оваа мерка е добра е добра, среќна вест, од корист за сите граѓани. Бенефит ќе имаат сите осигуреници. Секој во секое време од која било аптека ќе може да си го подигне потребниот лек. Се…

Доналд Туск: Членките на ЕУ да си ја завршат својата работа, Северна Македонија ја заврши својата

Претседателот на Советот на ЕУ за време на денешната посета на Скопје им порача на лидерите на земјите членки на Европската Унија, да си ја завршат својата работа. „Скопје е најдоброто можно место од каде би сакал да ги повикам лидерите на земјите членки на ЕУ, да ја завршите вашата работа, бидејќи Северна Македонија веќе го заврши своето” , изјави Туск. Туск додаде дека е кристално јасно дека во Брисел не…