Press "Enter" to skip to content

Рената Дескоска: Извесно e дека предметите на СЈО ќе имаат завршница со нивнотo пренесување во Јавното обвинителство

Министерката за правда Рената Дескоска денеска во Јавното обвинителство изјави дека предметите на СЈО ќе имаат завршница. “Трансферот на предмети кој се случува им ги…

Антонија Поповска: Цела кариера работам за децата, жалам и се извинувам поради несоодветните зборови

Новинарката Антонија Поповска до јавноста и до редакцијата на ИРЛ испрати извинување кое ви го пренесуваме во целост: „ Почитувани, При поставување прашање на денешната…

(ВИДЕО) „Здрави деца“, „нормални паралелки“, „нормални ученици“ – како стигматизираат новинарите

Новинарите мора да ги почитуваат професионалните стандарди при известувањето за маргинилазираните групи. Ние не смееме да дискриминираме, да стигматизираме и да шириме говор на омраза.…

Демант на Роберт Поповски до ИРЛ и редакциски одговор на неговиот демант

Кабинетот на министерот без ресор задолжен за транспарентност, отчетност и комуникации, Роберт Поповски, испрати реакција до Истражувачката репортерска лабораторија во којашто ги обвини репортерите на…

ГРЕКО: СЈО не гони високо профилни случаи, а медиумите се неслободни

Министерството за правда го објави Извештајот на ГРЕКО за Евалуација на Република Северна Македонија за „Спречување на корупција и промовирање на интегритет кај централната власт…

Кривична пријава за директорот на МРТВ Марјан Цветковски

Финансиската полиција поднесе три кривични пријави до Скопското обвинителство и Обвинителството за организиран криминал, од кои првата е против директорот на МРТВ Марјан Цветковски за…

Париски градоначалник се соочува со затворска казна за корупција

Француското обвинителство побара казна затвор од седум години за поранешниот градоначалник на богатото париско предградие Левалоис, а за неговата сопруга четири години, тврдејќи дека тие…

ИРЛ интервју: Закон за млади за да не зависат од државните функционери

Македонија за прв пат подготвува Закон за младинско учество и младински политики. Идејата е да се зајакне учеството на младите во носењето одлуки кои директно…

Претседателот на Перу го доби гласот за антикорупциските реформи

Конгресот на Перу даде зелено светло за антикорупциските реформи на претседателот Мартин Вискара со глас за доверба, ослободувајќи ги тензиите откако тој се закани дека…

Европа ни порача: Системот на образование е ранлив и корумпиран

Квалитетот на секое ниво на образованието е загрижувачки, а системот на образование останува ранлив на политичко влијание и корупција, стои во извештајот на Европската Комисија.…