Press "Enter" to skip to content

Како борбата против корупција од Навални направи државен непријател на Русија

Подготви: Дајана Лазаревска 20 август 2020 година за време на летот од сибирскиот град Томск до Москва лидерот на руската опозиција Алексеј Навални почнува да се чувствува лошо. Во авионот се слушаат врисоци предизвикани од болка, по што интервенира болнички тим. Авионот слетува во градот Омск каде Навални е пренесен во тамошната болница. „Неговата состојба е сериозна“, изјави лекар од болницата и додаде дека се наоѓа во кома и е…

Последната битка за парцела на плоштадот

На плоштадот во Скопје веќе нема државна земја за продавање за џабе. Нема ни место за градење. Но, можностите не се ограничени. Во моментов се војува за парцелата со недовршениот хотел “Мериот Кортјард” и Офицерскиот дом. Кој е Миле Кратер и што сака од Сергеј Самсоненко? Автор: Maja Јовановска; Дополнително известување: Давид Илиески Уреди: Сашка Цветковска Ако сакате да градите на плоштадот во Скопје или во негова близина, земја веќе…

Хејли: Русија никогаш нема да може да биде пријател на САД

Поранешната амбасадорка на САД во ОН, Ники Хејли, порача дека САД „никогаш ќе немаат доверба во Русија“ нарекуваќи го официјален Кремљ „агент на хаосот“. „Русија никогаш нема да биде наш пријател. Никогаш не може да веруваме без оглед на околностите, изјави таа на бизнис форум во Лонг Ајленд, Њујорк. Хејли, која замина од амбасадорското место во ОН во декември лани, е убедена дека Москва се вмеша во американските избори во…

Помпео: Борбата против корупцијата е клучна за започнување преговори со ЕУ и членството во НАТО

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, денеска во Охрид имаше средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев на кои беше потврдено стратешкото партнерство меѓу двете земји и поддршката од САД за интеграција на Северна Македонија во НАТО и ЕУ. Клучната порака што ја испрати од Охрид до македонскиот државен врв беше да расчисти со корупцијата. “Ги поздравуваме чекорите што ги презема владата во борба против против корупцијата…