Press "Enter" to skip to content

Пред Собранието на 27 април со возило на УБК се делеле куршуми и оружје

Обвинителството за организиран криминал и корупција води истражна постапка за организаторите на насилните протести на 27 април пред две години. Во соопштението кое пред малку…

Груевски на список на обвинителството за приведување за 27 април

Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески денеска се приведени по налог на Обвинителството за организиран криминал и се изведени пред судија на претходна постапка…

Заев во име на функционерите најави дека дел од роднините на функционерите ќе се откажат од работните места

По антикорупциската комисија која во петокот објави црна листа на вработени роднини на функционери чии вработувања ќе се испитуваат, денеска и премиерот Зоран Заев излезе…

Кому му одговараат бездомните кучиња на улица

Пишуваат: Александра Д. Гоцевска, Давид Илиески, Деница Чадиковска Кога ќе видиме бездомно куче со, народски наречената, жолта обетка, тогаш знаеме дека тоа куче било заловено од…

Заев пред министрите: Во институциите нема место за оние кои се водат од лични интереси и работат за свои привилегии

Иако дискретно и идиректно, се стекна впечаток дека овие зборови од денешниот говор на премиерот се одговор на нападите во јавноста поради честите скандали кои…

Институт за демократија: Речиси 120,000 граѓани исполнувале услов за директори во одбори во државни тела

Лесно е да го вработиш, тешко е да ги избркаш ако не работат, ова отприлика би можела да биде сумираниот заклучок од анализата на Институтот…

На предлог на СДСМ Собранието ја изгласа мајката на Бојан Јовановски (Боки 13) за член на Комисијата за слободен пристап до информации

Јасминка Јовановска, мајка на сопственикот на 1тв, Бојан Јовановски во петокот на седница на Собранието е изгласана за нов член на Комисијата за заштита на…

Коцијанчич: Слободата на медиумите и новинарите е од посебна важност за ЕУ

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, денеска ги потсети сите политички актери во Македонија дека слободата на медиумите и новинарите  е од посебна важност за…

Шеќеринска за непотизмот: Македонија е мала, сите имаме многу братучеди

Македонија е мала држава и луѓето имаат многу роднини и пријатели, вака сумирано звучеше „одбраната“ на министерката за одбрана Радмила Шеќеринска за се погласните обвинувања…