Press "Enter" to skip to content

Собранието се распушта на 11.февруари, Џафери нема намера „пост фестум“ да свика вонредна седница за НАТО

Пратеничкиот мандат на актуелниот состав ќе заврши на 11.февруари, информираше денеска на брифинг со новинарите, собранискиот спикер, Талат Џафери. Со оглед на најавените избори за 12.април, претседателот на Собранието рече дека на ден по распуштањето на Собранието, ќе бидат распишани и изборите, односно како што предвидува Уставот, 60 дена до денот на одржување на истите. „До мене треба да стигне барање за распуштање на Собранието. Уставот кажува дека изборите треба…