Press "Enter" to skip to content

Како борбата против корупција од Навални направи државен непријател на Русија

Подготви: Дајана Лазаревска 20 август 2020 година за време на летот од сибирскиот град Томск до Москва лидерот на руската опозиција Алексеј Навални почнува да се чувствува лошо. Во авионот се слушаат врисоци предизвикани од болка, по што интервенира болнички тим. Авионот слетува во градот Омск каде Навални е пренесен во тамошната болница. „Неговата состојба е сериозна“, изјави лекар од болницата и додаде дека се наоѓа во кома и е…

„Готвачот на Путин“ ќе подготвува храна за пациентите заболени од коронавирус во Москва

Автор: OCCRP; адаптираше за ИРЛ: Ива Јовановска Без вообичаениот процес на наддавање, руските власти доделија договор вреден 190.000 илјади американски долари на Евгениј Пригожин, сопственик на ресторани и кетеринг служби за храна, близу Кремљ, за да обезбеди храна на пациентите во болниците заболени од Ковид-19, објави „Москва Тајмс“. Според веб-страницата за набавки на руската влада, угостителската компанија „АВК“ на Пригожин требало да започне со снабдување на градската болница „Комунарка“, која…