Press "Enter" to skip to content

Коридор 8: Бочварски стана тринасеттиот министер за транспорт кој ја вети пругата на надежта

Ова ќе биде најважниот капитален проект за идната година, а ќе чини вкупно 600 милиони евра, вака денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски ја најави работата на првите две делници за пругата кон Бугарија.  Инаку, пругата кон Бугарија е најкористеното изборно ветување од 1993 година. На сите партии и сите влади. Тендерот не е распишан, но од владата велат “до март ќе бидне”.  „За првите две фази сакаме…

Благој Бочварски: Реката Брегалница ја загади фирма превозник во ТИРЗ зоната во Штип

„Лично бев на терен и го пронајдовме изворот на загадувањето во реката во еден од превозниците во ТИРЗ зоната, денеска попладне сооопшти штипскиот градоначалник“, Благој Бочварски. Објавата на социјалните мрежи на официјалниот профил на градоначалникот доаѓа по бурните реакции во јавноста откако денеска штипската река Брегалница почна да побелува. Штипјани се жалеа дека од реката испарува неподнослива миризба, а фотрафиите покажуваат дека реката е целосно бела. Вечерва на терен во…