Press "Enter" to skip to content

Ристова: Да се измени Кривичниот законик, за кривичните дела сторени од функционери да не застаруваат

По денешната одлука на Кривичниот суд, обвинението за поранешниот премиер Никола Груевски за случајот „Траекторија“ да биде прогласено за застарено, судијката Оља Ристова за порталот…

Германец со македонско потекло планирал бомбашки напад во име на ИСИС во Франкфурт

Три лица во градот Офенбах во Германија се уапсени од страна на германската полиција под сомнение дека планирале бомбашки напад во име на Исламската држава.…

Министерството за здравство со најмногу тендери, а најмала отчетност и транспарентност во 2018 година

Половично исполнување на критериумите за транспаретност, отчетност и интегритет при јавните набавки во 2018 година исполниле министерствата, владините секретаријати и Собранието, покажува најновото рангирање на…

Теута Арифи сака да го заврши мандатот, за амбасадорско место ќе размислува во иднина

Градоначалничката на Општина Тетово Теута Арифи, денеска ниту ги потврди ниту ги демантираше информациите дека е можна идна амбасадорка на Република Северна Македонија во САД.…

(ВИДЕО) Сведоштво на турскиот прогонуван новинар Ерол Ондероглу: Да се биде новинар под власт на Ердоган

Ерол Ондероглу е турски новинар, претставник на Репортери без граници. Во 2016 година, Ондероглу е уапсен од владата на Реџеп Таип Ердоган под изговор дека…

Јовановиќ: Чив интерес застапуваат министерката за финансии и Анѓушев?

Економскиот аналитичар Бранимир Јовановиќ, советник на поранешниот министер за финансии Драган Тевдовски денеска во колумна за порталот „Призма“ ја критикуваше одлуката 36 месеци да се…

Обвинителството отвори предмет за градоначалникот на Сарај Блерим Беџети

Основното јавно обвинителство Скопје води предистражна постапка за работата на градоначалникот на Сарај Блерим Беџети. Предметот е отворен по иницијатива на Антикорупциската комисија за нелегалните…

Стевчо Јакимовски обвинет за финансиски криминал и незаконско градење

Поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, е обвинет за Злоупотреба на службената положба и Бесправно градење. Јавното обвинителство за борба со организиран криминал денеска објави…

Русковска не најде криминал во работењето на директорот на МРТВ, отфрлена кривичната пријава од Финансиска полиција

Директорот на Македонската радио телевизија, Марјан Цветковски, нема да биде кривично гонет за злоупотреба на службената положба, дознава ИРЛ. Обвинителството за борба со организиран криминал…

Амди Бајрам: „Бев на Титаник, ама пропадна и се префрлив на друг брод“

Претседателот на партијата Сојуз на Ромите, Амди Бајрам ги отфрли, како што рече, лагите, дека преговара со ВМРО-ДПМНЕ за коалицирање. Тој вели дека останува во…