Press "Enter" to skip to content

Доналд Туск: Членките на ЕУ да си ја завршат својата работа, Северна Македонија ја заврши својата

Претседателот на Советот на ЕУ за време на денешната посета на Скопје им порача на лидерите на земјите членки на Европската Унија, да си ја…

За сиромашна држава како што е нашата, привилегиите на поранешните претседатели се луксуз

Антикорупциската комисија бара да им се укинат привилегиите на поранешните претседатели на државата. Во изминатите 10 години за кирии, комуналии, службени возила и вработени во…

Апелацискиот суд ги потврди пресудите за „Диво Насеље“

Апелацискиот суд во Скопје денеска ги одби жалбите на обвинетите и ја потврди првостепената пресуда за случајот „Диво Насеље“ во Куманово. Кривичниот суд во Скопје…

Стевчо Јакимовски: Трпение за правдата или уште еден потсетник за пропадната борба со високата корупција

Пишуваат: Сашка Цветковска и Александра Д. Гоцевска Веста дека Стевчо Јакимовски излегува од куќен притвор по барање на обвинителот помина бледо и со штури известувања…

Обвинителството уште не знае дали ќе има обвинение за Стевчо Јакимовски

Една година траат обидите да се истражува работата на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски. Неговата работа во општината беше таргет на критичните медиуми…

Али Ахмети е загрижен за намалената доверба на граѓаните во институциите

Лидерот на ДУИ е загрижен за намалената доверба на граѓаните во правосудните институции, особено поради отсуство на договор за Законот за јавно обвинителство и случајот…

Далеку полесно се станува државен директор отколку обичен референт

Нема закон кој ги обврзува Владата и локалната самоуправа при процесот на членови во раководните структури во државните претпријатија, укажува најновото истражување на Центарот за…

Кочо Анѓушев: „Ќе организирам една канцеларија каде што ќе можете онлајн да се јавувате за проблемите“

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска во Стопанската комора на Македонија ги повика бизнисмените за да им ги презентира новите законски измени за финансиска…

Oд Sинго до Боки: 28 години манипулирана Македонија

Вчера и денес се потсетуваме на независна Македонија, а веќе утре се враќаме во политичката реалност. Последните вести се дека претседателот на владејачката СДСМ, Зоран…

Ленче Ристоска: За СЈО ќе зборуваме во друга прилика, денес го славиме денот на независноста

Специјалната јавна обвинителка Ленче Ристоска на денешната прослава во Градскиот парк по повод Денот на независноста не сакаше да коментира за случувањата поврзани со СЈО…